Hampshire Athletics Grand Prix 2018
18 July at Basingstoke
3000 metres

All age groups from Under 15 to Senior

Race 1 (Target: 8:08)

1 Gus Cockle SM Aldershot, Farnham & District 8:24.24  
2 Max Heyden U20M Aldershot, Farnham & District 8:26.55 PB
3 James Heneghan U20M Cardiff University 8:27.45 PB
4 Philip Sewell SM Aldershot, Farnham & District 8:31.59 PB
5 Zakariya Mahamed U20M Southampton 8:38.64  
6 Will Barnicoat U17M Aldershot, Farnham & District 8:41.79  
7 William Bryan SM Southampton 8:45.94 PB
8 Sam Costley U20M Southampton 8:46.44 PB
9 Owen Stepney SM Abingdon 8:48.47 PB
10 Dylan Spencer U17M Aldershot, Farnham & District 8:50.53  
11 Rikki James SM Southampton 8:55.18  
12 Matt Coffey M35 Southampton 8:56.13  
13 Elliot Pocock U17M Aldershot, Farnham & District 9:01.54  
14 Riccardo Rubini SM Southampton 9:02.32 PB
15 Christophe Dormenval SM Southampton 9:02.73  
16 Jim Davies M35 Southampton 9:10.55 PB
17 Sam Martin U17M Guildford & Godalming 9:11.32  

Race 2 (Target: 9:08)

1 Alex Muir SM Newbury 9:06.65 PB
2 Emily Hosker Thornhill SW Aldershot, Farnham & District 9:11.16  
3 Edouard Long U20M Thames Valley Harriers 9:15.10  
4 Philippa Bowden SW Aldershot, Farnham & District 9:16.19  
5 Mark Causebrook M35 Hardley Runners 9:20.66 PB
6 Jack Johnson U17M Aldershot, Farnham & District 9:22.41  
7 Jack Williams SM Southampton 9:23.25  
8 Tom Stevens SM Southampton 9:24.74  
9 Matt Hibberd M35 Southampton 9:31.74  
10 James Craggs M35 Newbury 9:31.77  
11 Emily Moyes SW West Suffolk 9:35.30  
12 Toby Hale U17M Southampton 9:37.62  
13 Stuart Hicks M40 Southampton 9:46.91 PB
14 Luke Hillary U17M Aldershot, Farnham & District 9:57.60  

Race 3 (Target: 9:48)

1 Izzy Fry U20W Newbury 9:47.35 PB
2 Pippa Roessler U15G Aldershot, Farnham & District 9:55.32 PB
3 Niamh Brown U20W Aldershot, Farnham & District 9:56.75  
4 Stevie Lawrence SW Croydon Harriers 10:03.62  
5 Maddie Deadman U20W Basingstoke & Mid Hants 10:09.65 PB
6 Alice Garner U17W Aldershot, Farnham & District 10:13.04  
7 Lizzie Rayner SW Swindon Harriers 10:17.00 PB
8 Ruby Horton U15G Aldershot, Farnham & District 10:25.05 PB
9 Niamh Reid-Smith U20W Aldershot, Farnham & District 10:34.59 PB
10 Emma Wilson U15G Camberley & District 10:47.59 PB
11 Cordelia Parker SW Abingdon 10:47.63  
12 Emma Boswell U15G Aldershot, Farnham & District 11:24.64  

Race 4 (Target: 9:36)

1 Woody Jerome U15B Aldershot, Farnham & District 9:09.72 PB
2 Charlie Wagstaff U15B Aldershot, Farnham & District 9:17.57 PB
3 Joshua Kemp U17M Basingstoke & Mid Hants 9:20.32 PB
4 Harry Hyde U15B Aldershot, Farnham & District 9:27.96  
5 Paddy Turner U15B Andover 9:33.87 PB
6 Ben Brown U15B Southampton 9:37.99  
7 Jonny Brook U15B St Mary's Richmond 9:46.81  
8 Ethan Scott U15B Aldershot, Farnham & District 9:51.42  
9 Liam Stone U15B Aldershot, Farnham & District 10:00.44 PB
10 Jon Hannan M40 Southampton 10:07.21  
11 Cameron Walker-Powell U15B City of Portsmouth 10:07.42  
12 Adam Duke U17M Aldershot, Farnham & District 10:20.18 PB
13 Peter Costley M50 Southampton 10:20.98  
14 Nigel Duke M50 Aldershot, Farnham & District 11:15.59