UKCAU Inter-Counties Athletics Championships 2018
28/29 July at Manchester Regional Arena
Results - Men

Division 1

1Yorkshire61.5
2Essex59
3Warwickshire43.5
4Surrey37
5Hampshire27
6Middlesex26.5
7Hertfordshire20
8Sussex14
9Berkshire12
10Leicestershire & Rutland11
11Kent6
12Devon4

Division 2

1Lancashire44
2Avon & Somerset23
3North Eastern Counties19
4Cheshire18
5Nottinghamshire17
6Merseyside16
7Cambridgeshire13
8UK Armed Forces12
9Derbyshire11
10West District Scotland10
11Norfolk4
12Buckinghamshire2

Division 3

1Greater Manchester29
2Bedfordshire16
3Worcestershire15
4Gloucestershire12
5Staffordshire12
6Dorset11
7Suffolk7
8South Wales4.5
9East District Scotland3
10Humberside3
11Northamptonshire3
-Wiltshire0

Division 4

1=Cumbria5
1=Northern Ireland5
3North Wales1
-Cornwall0
-East Wales0
-Herefordshire0
-Lincolnshire0
-North District Scotland0
-Oxfordshire0
-Shropshire0
-West Wales0

Men's & Women's Aggregate

  MenWomenTotal
1Essex5956115
2Yorkshire61.545106.5
3Lancashire443478
4Warwickshire43.53073.5
5Surrey373067
6Greater Manchester293665
7Middlesex26.52753.5
8North Eastern Counties192948
9Sussex143145
10Hertfordshire202444
11Hampshire27633
12=Avon & Somerset23932
12=Nottinghamshire171532
12=Staffordshire122032
15Derbyshire111829
16Merseyside161228
17=Berkshire121426
17=Worcestershire151126
19UK Armed Forces121022
20=Bedfordshire16521
20=Cheshire18321
20=Gloucestershire12921
20=Oxfordshire02121
20=West Wales02121
25Northamptonshire31720
26Leicestershire & Rutland11718
27West District Scotland10717
28=Cambridgeshire13316
28=East District Scotland31316
28=Kent61016
31Cornwall01515
32Suffolk7714
33Norfolk4913
34=Dorset11112
34=Lincolnshire01212
36Buckinghamshire246
37=Cumbria505
37=North District Scotland055
37=Northern Ireland505
40South Wales4.504.5
41Devon404
42=Humberside303
42=North Wales123
42=Shropshire033
-East Wales000
-Herefordshire000
-Wiltshire000

100m

Heat 1 (Wind: +4.3m/sec)

1Kyle Ennis Northamptonshire10.54 Q
2Jack Lawrence Worcestershire10.59 Q
3Kane Howitt Warwickshire10.65 Q
4Kess Oghorie Kent10.88  
5Mark Hanson Enfield & Haringey A C10.93  
6Daryl Thomas Surrey10.96  
7Dean Hammond UK Armed Forces11.21  

Heat 2 (Wind: +2.1m/sec)

1Edmond Amaning Middlesex10.61 Q
2Daniel Beadsley Yorkshire10.76 Q
3Regan O'Connell City of Sheffield & Dearne AC10.76 Q
4Stephen Dunlop West District Scotland10.82 q
5Alex Beechey Cornwall10.84  
-Ronnie Wells Avon & SomersetDQ (162.8)

Heat 3 (Wind: +2.5m/sec)

1Andrew Robertson Greater Manchester10.34 Q
2Isaac Kitchen-Smith Oxfordshire10.74 Q
3Nicholas Pryce Warwickshire10.81 Q
4Andre Wright Medway & Maidstone AC10.87  
5Gift McLaren Kent AC10.98  
6Kaesi Opara Essex11.77  

Heat 4 (Wind: +6.7m/sec)

1James Williams Merseyside10.23 Q
2Emmanuel Stephens Essex10.38 Q
3Christopher Stone Avon & Somerset10.42 Q
4Sandy Wilson East District Scotland10.46 q
5Ian Fennell Greater Manchester10.53 q
6Ryan Facey Surrey10.76 q
7Dickson Kusi Buckinghamshire10.93  

Semi-Final 1 (Wind: +1.9m/sec)

1James Williams Merseyside10.43 Q
2Edmond Amaning Middlesex10.44 Q
3Emmanuel Stephens Essex10.57 Q
4Christopher Stone Avon & Somerset10.60 q
5Sandy Wilson East District Scotland10.69 q
6Nicholas Pryce Warwickshire10.74  
7Stephen Dunlop West District Scotland10.90  
-Daniel Beadsley YorkshireDQ (162.8)

Semi-Final 2 (Wind: +0.0m/sec)

1Andrew Robertson Greater Manchester10.37 Q
2Kane Howitt Warwickshire10.66 Q
3Kyle Ennis Northamptonshire10.68 Q
4Jack Lawrence Worcestershire10.73  
5Isaac Kitchen-Smith Oxfordshire10.88  
6Ryan Facey Surrey10.90  
7Ian Fennell Greater Manchester10.92  
8Regan O'Connell City of Sheffield & Dearne AC11.00  

FINAL (Wind: +5.6m/sec)

1Andrew Robertson Greater Manchester10.069 
2Edmond Amaning Middlesex10.267 
3James Williams Merseyside10.316 
4Emmanuel Stephens Essex10.415 
5Kane Howitt Warwickshire10.474 
6Christopher Stone Avon & Somerset10.503 
7Jack Lawrence Worcestershire10.582 
8Kyle Ennis Northamptonshire10.621 

200m

Heat 1 (Wind: +4.6m/sec)

1Edmond Amaning Middlesex20.96 Q
2James Williams Merseyside21.44 Q
3Alex Beechey Cornwall21.65 Q
4Gerald Matthew Bedfordshire21.67 q
5Eden Davis Hertfordshire21.94  
6William Hughes Lincolnshire21.96  
7Harry Flanagan Southport Waterloo AC22.26  
8Daryl Thomas Surrey23.17  

Heat 2 (Wind: +5.4m/sec)

1Antonio Infantino Hertfordshire20.89 Q
2Elliott Powell Leicestershire & Rutland21.03 Q
3Kyle Ennis Northamptonshire21.15 Q
4Ben Claridge Oxfordshire21.43 q
5Nicholas Pryce Warwickshire21.55 q
6Zachary Stapleton Rugby & Northampton AC21.71 q
7Samuel Landsborough Merseyside21.73  
8Yannick Phippen Northamptonshire22.33  

Heat 3 (Wind: +2.3m/sec)

1Ben Snaith Cambridgeshire21.32 Q
2Niclas Baker Crawley AC21.45 Q
3Sandy Wilson East District Scotland21.66 Q
4Joe Brier Swansea Harriers21.78  
5Sagesse Nguie Greater Manchester21.88  
6Krishawn Aiken Middlesex22.00  
7Daniel Beadsley Yorkshire22.09  

Heat 4 (Wind: +3.1m/sec)

1Andrew Robertson Greater Manchester21.16 Q
2Lemarl Freckleton South Wales21.45 Q
3Andre Wright Medway & Maidstone AC21.81 Q
4Regan O'Connell City of Sheffield & Dearne AC21.83  
5Jack Hocking Worcestershire21.89  
6Enzo Madden Sale Harriers Manchester22.00  
7Gift McLaren Kent AC22.06  

Semi-Final 1 (Wind: +5.7m/sec)

1Antonio Infantino Hertfordshire20.61 Q
2Ben Snaith Cambridgeshire20.89 Q
3Elliott Powell Leicestershire & Rutland20.89 Q
4Kyle Ennis Northamptonshire20.90 q
5Lemarl Freckleton South Wales21.06 q
6Zachary Stapleton Rugby & Northampton AC21.29  
7Ben Claridge Oxfordshire21.39  
8Andre Wright Medway & Maidstone AC21.59  

Semi-Final 2 (Wind: +5.1m/sec)

1Edmond Amaning Middlesex20.63 Q
2Andrew Robertson Greater Manchester20.73 Q
3James Williams Merseyside20.99 Q
4Nicholas Pryce Warwickshire21.07  
5Niclas Baker Crawley AC21.09  
6Gerald Matthew Bedfordshire21.31  
7Alex Beechey Cornwall21.74  
-Sandy Wilson East District ScotlandDNS  

FINAL (Wind: +4.0m/sec)

1Edmond Amaning Middlesex20.449 
2Antonio Infantino Hertfordshire20.527 
3Andrew Robertson Greater Manchester20.596 
4Ben Snaith Cambridgeshire20.865 
5James Williams Merseyside20.894 
6Elliott Powell Leicestershire & Rutland20.963 
7Kyle Ennis Northamptonshire21.152 
8Lemarl Freckleton South Wales21.231 

400m

Heat 1

1Lee Thompson Nottinghamshire48.36 Q
2Nicholas Atwell Surrey48.74 Q
3Krishawn Aiken Middlesex48.78 Q
4Freddie Owsley Avon & Somerset49.05 q
5Jamal Clarke Cornwall49.34  
6Peter Phillips Herne Hill Harriers49.34  
7Kema Egbunike Harrow AC50.29  
8Harrison Pocock Hampshire/City of Portsmouth51.78  

Heat 2

1Sadam Koumi Warwickshire47.74 Q
2James Gladman Greater Manchester48.09 Q
3Oliver Smith Sussex48.23 Q
4Shawn Wright East District Scotland48.93 q
5Peter De'Ath Hertfordshire49.20 q
6Reece Middleton Yorkshire49.31  
7Zach King Nottinghamshire49.38  
8Neil Holloway Harrow AC51.54  

Heat 3

1Sam Hazel Bedfordshire48.39 Q
2Nick Ekelund-Arenander West District Scotland48.40 Q
3Adam Walker-Khan Yorkshire49.27 Q
4Matthew Overall Sussex50.09  
5Liam McGivern North Wales50.86  
6Ollie Biddle Worcestershire51.26  
7Roy Shankland East District Scotland51.85  
-Will Oyowe MiddlesexDNF  

Heat 4

1Alex Haydock-Wilson Berkshire47.73 Q
2Robert Shipley City of York AC48.66 Q
3Lewis Davey Lincolnshire49.12 Q
4Dale Willis UK Armed Forces49.29 q
5Andrew Smitherman Kent49.50  
6Danny Higham Merseyside50.23  

Semi-Final 1

1Alex Haydock-Wilson Berkshire47.57 Q
2Adam Walker-Khan Yorkshire47.92 Q
3Sam Hazel Bedfordshire47.96 Q
4Oliver Smith Sussex48.81 q
5Nicholas Atwell Surrey49.19  
6Shawn Wright East District Scotland49.47  
7Dale Willis UK Armed Forces49.50  
8James Gladman Greater Manchester49.88  

Semi-Final 2

1Sadam Koumi Warwickshire47.70 Q
2Lee Thompson Nottinghamshire48.07 Q
3Robert Shipley City of York AC48.14 Q
4Nick Ekelund-Arenander West District Scotland48.53 q
5Krishawn Aiken Middlesex49.69  
6Freddie Owsley Avon & Somerset49.71  
7Peter De'Ath Hertfordshire49.83  
8Lewis Davey Lincolnshire50.30  

FINAL

1Sadam Koumi Warwickshire46.829 
2Alex Haydock-Wilson Berkshire47.197 
3Lee Thompson Nottinghamshire47.266 
4Nick Ekelund-Arenander West District Scotland47.315 
5Sam Hazel Bedfordshire48.314 
6Robert Shipley City of York AC48.33  
7Adam Walker-Khan Yorkshire48.423 
8Oliver Smith Sussex48.742 

800m

Heat 1

1Markhim Lonsdale North Eastern Counties1:51.66 Q
2Alexander Birkett Cumbria1:51.78 Q
3Jonothan Kay Bolton United Harriers & AC1:52.24 q
4Adam Wright Rugby & Northampton AC1:52.63 q
5Hugo Fleming Surrey1:55.18  
6Thomas Randolph Staffordshire1:55.42  
7James Habergham Yorkshire1:55.73  

Heat 2

1Will Snook Essex1:53.87 Q
2Max Wharton Yorkshire1:54.05 Q
3Adam Spilsbury Greater Manchester1:54.58  
4Christian Byron Warwickshire1:55.60  
5Luke Edwards Lancashire1:56.02  
6Louis Hazel Bedfordshire1:56.32  
7Kim Bowling UK Armed Forces2:05.48  

Heat 3

1John Bird Suffolk1:55.29 Q
2Joe Reid Cardiff AAC1:55.31 Q
3Chris Thornley Bedfordshire1:55.72  
4Daniel Mees Cambridgeshire1:55.74  
5Victor Nutakor Essex1:56.14  
6David Proctor Greater Manchester1:56.36  
7Benjamin Murphy Kent1:56.55  

FINAL

1Markhim Lonsdale North Eastern Counties1:54.189 
2John Bird Suffolk1:54.277 
3Will Snook Essex1:54.636 
4Joe Reid Cardiff AAC1:54.65  
5Adam Wright Rugby & Northampton AC1:55.77  
6Jonothan Kay Bolton United Harriers & AC1:55.96  
7Alexander Birkett Cumbria1:56.025 
8Max Wharton Yorkshire1:58.474 

1 mile

1Jacob Brown Cheshire4:33.019 
2Andrew Smith Yorkshire4:33.197 
3Daniel Bebbington Lancashire4:33.436 
4Tiarnan Crorken Preston Harriers4:34.62  
5Stephen Strange Essex4:35.345 
6David Mullarkey Lancashire4:36.014 
7Cameron Bell Yorkshire4:40.033 

5000m

1Alexander Teuten Hampshire/Southampton14:42.429 
2William Richardson Worcestershire14:46.137 
3Graham Rush Yorkshire14:48.866 
4Richard Weir Derbyshire14:50.385 
5Doug Musson Notts AC14:54.51  
6Ollie Lockley Lancashire14:57.014 
7Gilbert Grundy Guildford & Godalming AC14:58.50  
8Harry Powell Humberside15:06.033 
9Robert Warner Lancashire15:13.952 
10Tom Austin Dorset15:23.041 
-David Devine MerseysideDNF  

3000m Steeplechase

1Chris Perry Cheshire9:13.949 
2Daniel Eckersley Hampshire/Kingston & Polytechnic Harriers9:14.687 
3Harry Lane Avon & Somerset9:19.186 
4William Mycroft Cambridgeshire9:24.375 
5Dan Owen Gloucestershire9:30.714 
6Max Costley Hampshire/Southampton9:36.633 
7Nick Hardy Yorkshire9:38.152 
8Jamie Grose Dorset9:41.521 
9Mohamed Abshir Yorkshire9:56.50  
10Calum Upton Winchester & District AC10:13.83  
-Josh Lunn CambridgeshireDNF  
-Jonathan Goringe NorthamptonshireDNF  

110m Hurdles

Heat 1 (Wind: +2.7m/sec)

1Miguel Perera Hertfordshire13.99 Q
2Sam Bennett Essex14.25 Q
3Michael Copeland Derbyshire15.03 Q
4Thomas Miller Hampshire/City of Portsmouth15.05 q
5Ryan Bonifas Berkshire15.53  
6Sam Shore Surrey15.75  

Heat 2 (Wind: +4.0m/sec)

1Jake Porter Warwickshire13.97 Q
2Maranga Mokaya Nottinghamshire14.63 Q
3James Wright Rugby & Northampton AC14.96 Q
4Ayomide Byron Hertfordshire15.24 q
5Rivaldo Brown Greater Manchester15.66  

FINAL (Wind: +5.0m/sec)

1Jake Porter Warwickshire13.689 
2Miguel Perera Hertfordshire14.117 
3Sam Bennett Essex14.206 
4Maranga Mokaya Nottinghamshire14.505 
5James Wright Rugby & Northampton AC14.74  
6Michael Copeland Derbyshire14.754 
7Thomas Miller Hampshire/City of Portsmouth14.853 
8Ayomide Byron Hertfordshire14.932 

400m Hurdles

Heat 1

1Martin Lipton Merseyside53.03 Q
2Matthew Sumner Devon53.15 Q
3Joe Fuggle Sussex53.31 q
4Josh Faulds Warwickshire54.40  
5Ben Higgins Leicestershire & Rutland55.10  
6Andrew Ajube Middlesex55.51  

Heat 2

1Tyri Donovan Windsor Slough Eton & Hounslow AC51.91 Q
2Chris McAlister Surrey52.39 Q
3Alex Daley Avon & Somerset52.79 q
4Sam Shore Middlesex54.47  
5Connor Henderson West District Scotland55.00  
6Thomas Grantham Yorkshire58.43  

Heat 3

1Jacob Paul Surrey53.00 Q
2Lennox Thompson Essex54.25 Q
3James Webster Merseyside54.53  
4Tim Stephens Oxfordshire54.89  
5Niall Carney Warwickshire56.14  
6Darren Towart North Eastern Counties60.80  

FINAL

1Jacob Paul Surrey51.479 
2Tyri Donovan Windsor Slough Eton & Hounslow AC51.73  
3Alex Daley Avon & Somerset52.597 
4Chris McAlister Surrey52.666 
5Martin Lipton Merseyside53.655 
6Matthew Sumner Devon54.154 
7Joe Fuggle Sussex54.273 
-Lennox Thompson EssexDQ (168.7a)

3000m Walk

1Daniel King Essex12:56.149 
2Tom Partington Lancashire13:12.537 
3Mark Williams Staffordshire15:58.306 
4Harry Speers Northern Ireland18:59.765 

High Jump

1Ryan Webb Dorset2.109 
2Christopher Mann Greater Manchester2.057 
3Matthew Ashley Nottinghamshire2.006 
4Ryan Bonifas Berkshire2.005 
5Jonathon Bailey South Wales1.903.5 
5Rory Dwyer Warwickshire1.903.5 
7Akin Coward Middlesex1.901.5 
7Thomas Hughes Yorkshire1.901.5 
9Curtis Wood Cambridgeshire1.80  

Pole Vault

1Harry Coppell Lancashire5.059 
2Goerge Turner Crawley AC4.65  
3Callum Court Avon & Somerset4.657 
4Frankie Johnson Bedfordshire4.656 
5Cameron Walker-Shepherd UK Armed Forces4.655 
6Jj Lister Hertfordshire4.554 
7Ethan Walsh Leicestershire & Rutland4.553 
8Jack Phipps Surrey4.452 
9Zach Harrop Greater Manchester4.351 
10Thomas Walley North Wales4.15  
11Michael Bartlett Essex4.15  
-Thomas Snee KentNM  

Long Jump

1Reynold Banigo Yorkshire7.879 
2Jacob Fincham-Dukes Yorkshire7.817 
3Jack Roach North Eastern Counties7.486 
4David John Martin West District Scotland7.455 
5Oliver Newport Surrey7.324 
6Calum Henderson East District Scotland7.263 
7Trevor Alexanderson Warwickshire7.252 
8Michael Causer Merseyside7.211 
9Ogo Anochirionye Middlesex7.04  
10Sam Lyon Kent6.96  
11Rowan Powell Leicestershire & Rutland6.95  
12Andrew Cassar Torreggiani Essex6.88  
13Henry Clarkson East District Scotland6.83  
14Daniel Walsh Gateshead Harriers & AC6.65  
15Dan Brown UK Armed Forces5.93  

Triple Jump

1Jonathan Ilori Surrey15.909 
2Scott Hall Warwickshire15.777 
3Michael Puplampu Bedfordshire15.456 
4Lawrence Davis Middlesex15.135 
5Kevin Metzger Sale Harriers Manchester14.602 
6Jordan Harry Norfolk14.514 
7Kevin Brown Essex14.153 
8Robert Sutherland Buckinghamshire13.832 
9Emmanuel Odubanjo Sale Harriers Manchester13.72  
10Thomas Walley North Wales13.721 
11Jonathan Ferryman Sale Harriers Manchester13.48  
12Seun Okome Greater Manchester13.09  
13Dan Brown UK Armed Forces12.55  
-Julian Reid Greater ManchesterNM  

Shot

1Scott Lincoln Yorkshire19.059 
2Youcef Zatat Essex17.757 
3Daniel Cartwright Worcestershire16.436 
4Gregory Beard Yorkshire16.125 
5Craig Sturrock North Eastern Counties15.034 
6Martin Tinkler Cambridgeshire14.623 
7Daniel Brunt Derbyshire13.582 
8Fraser Wright Gateshead Harriers & AC13.15  

Discus

1George Armstrong Newham & Essex Beagles AC59.72  
2Chris Scott Sussex55.949 
3Mark Plowman UK Armed Forces53.487 
4Najee Fox Staffordshire52.086 
5James Hedger Leicestershire & Rutland49.495 
6Matthew Baptiste Essex47.064 
7Gregory Beard Yorkshire41.493 
8Fraser Wright Gateshead Harriers & AC39.42  
9Daniel Fleming Yorkshire38.572 
-Christopher Linque EssexNM  

Hammer

1Craig Murch Warwickshire66.869 
2Tim Williams Gloucestershire59.867 
3Tom Parker Kent59.716 
4Andy Frost Hampshire/Woodford Green with Essex Ladies57.965 
5Thomas Head Essex57.914 
6Edward Jeans Lancashire56.833 
7Alex Warner Essex55.912 
8Jacob Lange Gloucestershire54.811 
9Craig Mullins East District Scotland50.55  
10Ben Jones UK Armed Forces48.38  

Javelin

1Joe Harris Lancashire67.639 
2Gavin Johnson Surrey64.157 
3Sam Dean Greater Manchester60.006 
4Joss Foot Essex59.995 
5Allandre Johnson Middlesex57.794 
6Craig Lacy Essex52.113