UKCAU Inter-Counties Athletics Championships 2018
28/29 July at Manchester Regional Arena
Results - Women

Division 1

1Essex56
2Yorkshire45
3Greater Manchester36
4Sussex31
5Surrey30
6Middlesex27
7Hertfordshire24
8Berkshire14
9East District Scotland13
10Kent10
11Leicestershire & Rutland7
12Hampshire6

Division 2

1Lancashire34
2Warwickshire30
3North Eastern Counties29
4Staffordshire20
5Derbyshire18
6Northamptonshire17
7Nottinghamshire15
8Worcestershire11
9=Gloucestershire9
9=Avon & Somerset9
11Bedfordshire5
12Buckinghamshire4

Division 3

1=West Wales21
1=Oxfordshire21
3=Merseyside12
3=Lincolnshire12
5West District Scotland7
6=Shropshire3
6=Cambridgeshire3
6=Cheshire3
9North Wales2
-East Wales0
-South Wales0
-Northern Ireland0

Division 4

1Cornwall15
2UK Armed Forces10
3Norfolk9
4Suffolk7
5North District Scotland5
6Dorset1
-Wiltshire0
-Cumbria0
-Devon0
-Herefordshire0
-Humberside0

Men's & Women's Aggregate

  MenWomenTotal
1Essex5956115
2Yorkshire61.545106.5
3Lancashire443478
4Warwickshire43.53073.5
5Surrey373067
6Greater Manchester293665
7Middlesex26.52753.5
8North Eastern Counties192948
9Sussex143145
10Hertfordshire202444
11Hampshire27633
12=Avon & Somerset23932
12=Nottinghamshire171532
12=Staffordshire122032
15Derbyshire111829
16Merseyside161228
17=Berkshire121426
17=Worcestershire151126
19UK Armed Forces121022
20=Bedfordshire16521
20=Cheshire18321
20=Gloucestershire12921
20=Oxfordshire02121
20=West Wales02121
25Northamptonshire31720
26Leicestershire & Rutland11718
27West District Scotland10717
28=Cambridgeshire13316
28=East District Scotland31316
28=Kent61016
31Cornwall01515
32Suffolk7714
33Norfolk4913
34=Dorset11112
34=Lincolnshire01212
36Buckinghamshire246
37=Cumbria505
37=North District Scotland055
37=Northern Ireland505
40South Wales4.504.5
41Devon404
42=Humberside303
42=North Wales123
42=Shropshire033
-East Wales000
-Herefordshire000
-Wiltshire000

100m

Heat 1 (Wind: +2.9m/sec)

1Kimbely Baptiste Sussex11.51 Q
2Katy Wyper Lancashire11.69 Q
3Emily Coope Derbyshire12.12  
4Sophie Money Merseyside12.19  
5Lucy Evans Cheshire12.41  
6Brittany Robinson Middlesex12.57  

Heat 2 (Wind: +3.6m/sec)

1Leonie Ashmeade Yorkshire11.90 Q
2Moduple Shokunbi Blackheath & Bromley Harriers AC12.00 Q
3Charlotte Paterson Humberside12.15  
4Yvette Westwood Gloucestershire12.15  
5Grace Preston Merseyside12.31  
6Stacey Downie East District Scotland12.59  

Heat 3 (Wind: +5.3m/sec)

1Hannah Brier West Wales11.48 Q
2Alicia Barrett Derbyshire11.60 Q
3Abigail Bishell Yorkshire11.92 q
4Selina Henderson East District Scotland12.05 q
5Amanda Shaw Wakefield District H & AC12.36  
6Simone Mallett-Forde Middlesex12.47  

FINAL (Wind: +7.0m/sec)

1Kimbely Baptiste Sussex11.359 
2Hannah Brier West Wales11.427 
3Katy Wyper Lancashire11.476 
4Alicia Barrett Derbyshire11.585 
5Leonie Ashmeade Yorkshire11.754 
6Moduple Shokunbi Blackheath & Bromley Harriers AC11.91  
7Abigail Bishell Yorkshire11.943 
8Selina Henderson East District Scotland12.012 

200m

Heat 1 (Wind: +3.9m/sec)

1Risqat Fabunmi-Alade West Wales24.01 Q
2Linnea Killander Middlesex24.31 Q
3Maisey Snaith Cambridgeshire24.65 Q
4Sophie Money Merseyside25.38  
5Joanne Ryan Essex25.50  
-Charlotte Paterson HumbersideDNF  
-Amanda Shaw YorkshireDQ (163.3a)

Heat 2 (Wind: +2.5m/sec)

1Kimbely Baptiste Sussex23.93 Q
2Katy Wyper Lancashire24.39 Q
3Jazmine Moss North Eastern Counties24.59 Q
4Yvette Westwood Gloucestershire25.10 q
5Emily Coope Derbyshire25.12 q
6Lucy Evans Cheshire25.49  
7Eleanor Rawson Yorkshire25.63  

FINAL

1Kimbely Baptiste Sussex23.409 
2Risqat Fabunmi-Alade West Wales23.647 
3Katy Wyper Lancashire23.726 
4Linnea Killander Middlesex24.055 
5Jazmine Moss North Eastern Counties24.364 
6Maisey Snaith Cambridgeshire24.523 
7Yvette Westwood Gloucestershire25.122 
-Emily Coope DerbyshireDNS  

400m

Heat 1

1Phillipa Lowe Hertfordshire54.01 Q
2Kelsey Stewart North District Scotland54.54 Q
3Rachel Dickens Kent54.74 Q
4Holly Turner Sussex54.75 q
5Louise Royston Yorkshire58.53  
6Joanne Ryan Essex59.48  

Heat 2

1Sabrina Bakare Bedfordshire55.12 Q
2Amy Hillyard Warwickshire55.45 Q
3Laura Turley North Wales55.99 Q
4Susanna Banjo Middlesex56.04 q
5Ella Barrett Derbyshire56.93  
6Esther Adikpe Warwickshire57.39  
7Racheal Larkin Yorkshire60.79  

FINAL

1Phillipa Lowe Hertfordshire53.919 
2Holly Turner Sussex54.657 
3Rachel Dickens Kent54.766 
4Kelsey Stewart North District Scotland55.285 
5Amy Hillyard Warwickshire56.104 
6Susanna Banjo Middlesex56.423 
7Laura Turley North Wales56.702 
-Sabrina Bakare BedfordshireDNS  

800m

1Mari Smith Cornwall2:09.239 
2Jacqueline Fairchild Greater Manchester2:09.377 
3Khahisa Mhlanga Essex2:10.326 
4Cara Anderson East District Scotland2:11.935 
5Samantha Coleby North Eastern Counties2:12.134 
6Isobel Ives Basildon AC2:12.56  
7Emma Haley Essex2:12.733 
8Anna Clark Woodford Green AC with Essex Ladies2:13.18  

1500m

1Jessica Judd Essex4:18.019 
2Jacqueline Fairchild Preston Harriers4:22.33  
3Rachael Franklin Lancashire4:22.797 
4Georgie Hartigan Worcestershire4:25.906 
5Chloe Bradley Nottinghamshire4:26.895 
6Abigail Howarth Leigh Harriers & AC4:27.61  
7Kimberly Johansen Essex4:28.674 
8Gemma Kersey Basildon AC4:30.01  
9Gemma Holloway Lincoln Wellington AC4:31.18  
10Rochelle Harrison Lincolnshire4:32.173 
11Zoe Wassell Gloucestershire4:32.522 
12Lori Handbury Nottinghamshire4:33.471 
13Rachael Burns Merseyside4:33.71  
14Sinead Bent Trafford AC4:34.28  
15Hannah Taunton Taunton AC4:57.00  
-Georgia Rothwell YorkshireDNF  

5000m

1Jessica Judd Essex16:13.469 
2Katie Holt Staffordshire16:31.517 
3Danielle Hodgkinson UK Armed Forces16:31.926 
4Eleanor Davis Cornwall16:34.555 
5Naomi Taschimowitz Avon & Somerset16:40.444 
6Kirsty Longley Merseyside17:18.303 
7Sophie Cowper Surrey17:30.352 
8Heidi Tregenza Cornwall18:15.961 
-Juliet Potter NottinghamshireDNF  

3000m Steeplechase

1Katie Ingle Warwickshire10:15.389 
2Emily Moyes Suffolk10:37.287 
3Nicole Roberts Northamptonshire10:46.556 
4Bethany Scott Middlesex11:00.255 
5Emily Bullis Essex11:21.874 
-Louise Webb Hampshire/SouthamptonDNF  
-Alexandra Barbour BerkshireDNF  

100m Hurdles

Heat 1 (Wind: +2.6m/sec)

1Danielle McGifford Merseyside13.34 Q
2Alicia Barrett Derbyshire13.48 Q
3Heather Paton Worcestershire13.73 Q
4Alice Hopkins Oxfordshire13.88 q
5Amy Carter North Eastern Counties14.43  
6Amy Pye Staffordshire14.56  
7Zoe Lucas Lincolnshire14.73  

Heat 2 (Wind: +3.3m/sec)

1Jessica Hunter Hertfordshire13.44 Q
2Yasmin Miller Derbyshire13.47 Q
3Lucy Turner North Eastern Counties13.79 Q
4Georgia Silcox Avon & Somerset14.01 q
5Jenna Blundell Team Bath AC14.13  
6Jade O'Dowda Oxfordshire14.19  

FINAL

1Jessica Hunter Hertfordshire13.309 
2Alicia Barrett Derbyshire13.327 
3Yasmin Miller Derbyshire13.416 
4Danielle McGifford Merseyside13.435 
5Heather Paton Worcestershire13.564 
6Lucy Turner North Eastern Counties13.913 
-Alice Hopkins OxfordshireDNS  
-Georgia Silcox Avon & SomersetDNS  

400m Hurdles

Heat 1

1Hayley McLean Essex58.97 Q
2Chay Clark Chelmsford AC62.28 Q
3Hermione Plumptre Kent62.29 Q
4Rebecca Jennings Sussex62.98 q
5Isabelle Neville Staffordshire67.17  
6Hannah Knights Surrey68.01  
-Akesha Smith MiddlesexDNF  

Heat 2

1Lauren Williams West Wales60.25 Q
2Jessica Tappin Loughborough Students AC60.36 Q
3Anna Nelson Essex60.58 Q
4Nisha Desai North Eastern Counties61.07 q
5Alexandra Hill Blackheath & Bromley Harriers AC63.34  
6Chloe Wilde Staffordshire65.99  

FINAL

1Hayley McLean Essex58.809 
2Jessica Tappin Loughborough Students AC60.73  
3Lauren Williams West Wales61.007 
4Anna Nelson Essex61.676 
5Nisha Desai North Eastern Counties61.745 
6Hermione Plumptre Kent62.154 
7Rebecca Jennings Sussex65.063 
8Chay Clark Chelmsford AC65.22  

3000m Walk

1Erika Kelly Lancashire14:37.769 
2Jasmine Nicholls Leicestershire & Rutland15:03.267 
3Madeline Shott Oxfordshire15:05.796 
4Natalie Myers Yorkshire15:55.465 

High Jump

1Emily Race Nottinghamshire1.749 
2Emily Borthwick Greater Manchester1.747 
3Laura Armorgie Essex1.716 
4Natasha Smith Gloucestershire1.715 
5Amelia Bateman North Eastern Counties1.684 
6Molly Newton O'Brien City of York AC1.65  
7Charlotte Kerr Yorkshire1.603 
8Ellie Walker Yorkshire1.602 
9Bernice Coulson Lancashire1.551 
9Ellie Pullin Notts AC1.55  

Pole Vault

1Sophie Cook Warwickshire4.109 
2Jade Ive Surrey4.007 
3Sophie Ashurst Greater Manchester3.806 
4Hannah Lawler West District Scotland3.705 
5Elizabeth Edden Staffordshire3.604 
6Jade Brewster Sussex3.603 
7Emma Kiviniemi Andersson Middlesex3.502 
8Sophie Dowson Middlesex3.401 
9Laura Edwards Hampshire/Southampton3.30  

Long Jump

1Lucy Hadaway Yorkshire6.399 
2Alice Hopkins Oxfordshire6.397 
3Sarah Warnock East District Scotland6.136 
4Sarah Abrams Surrey6.125 
5Danielle McGifford Merseyside6.094 
6Jade O'Dowda Oxfordshire6.063 
7Eleanor Broome Northamptonshire6.042 
8Josie Oliarnyk Worcestershire6.031 
9Rachel Alexander West District Scotland5.84  
10Georgia Silcox Avon & Somerset5.79  
11Katie Waterworth Cheshire5.69  
12Micaela Brindle Lancashire5.60  
13Abigail Pawlett Cheshire5.56  
14Alice Meill -4.78  

Triple Jump

1Naomi Ogbeta Greater Manchester14.159 
2Sineade Gutzmore Warwickshire13.477 
3Zara Asante Middlesex13.416 
4Angela Barrett Middlesex13.155 
5Eavion Richardson Bedfordshire12.684 
6Lisa James Cheshire12.433 
7Carolyn Harvey West District Scotland11.882 
8Shanara Hibbert Bedfordshire11.771 
9Holly Aitchison Greater Manchester10.71  
10Kewe King UK Armed Forces10.63  

Shot

1Sophie McKinna Norfolk17.719 
2Amelia Strickler Greater Manchester16.977 
3Sophie Littlemore North Eastern Counties14.026 
4Hannah Molyneaux Lincolnshire13.735 
5Christina Nick Yorkshire13.164 
6Toni Buckingham Yorkshire12.703 
7Becki Hall Lincolnshire12.662 
8Sarah Parsons City of York AC12.041 

Discus

1Jade Lally Surrey57.259 
2Amy Holder Berkshire54.117 
3Shadine Duquemin Hampshire/Shaftesbury Barnet Harriers51.946 
4Kathryn Woodcock Oxfordshire50.075 
5Christina Nick Yorkshire48.334 
6Sophie Littlemore North Eastern Counties45.573 
7Sarah Parsons Yorkshire43.592 
8Melissa Bird Dorset41.991 
9Claire Jones UK Armed Forces25.78  

Hammer

1Lucy Marshall Northamptonshire59.649 
2Pippa Wingate Surrey59.347 
3Jessica Mayho Yorkshire58.256 
4Christina Jones Avon & Somerset57.935 
5Kayleigh Presswell Buckinghamshire57.264 
6Katie Lambert Shropshire54.113 
7Alice Barnsdale Lincolnshire58.942 
8Hayley Murray Warwickshire53.551 
9Natalie Robbins East District Scotland53.12  
10Katie Head Essex51.56  
11Jenna Wheatman Yorkshire47.49  
12Laura Simpson City of Salisbury AC29.74  

Javelin

1Emma Hamplett Staffordshire50.479 
2Hannah Johnson Berkshire45.947 
3Eloise Meakins Hertfordshire44.046 
4Leah Hillman Lancashire38.915 
5Alice Meill UK Armed Forces38.894