South of England AA Cross-Country Championships 2019
26 January at Parliament Hill Fields, London
Women and Girls
including all athletes from Hampshire-affiliated clubs (not necessarily Hampshire qualified)

Senior Women (8000 metres)

1Pippa WoolvenWycombe Phoenix Harriers26:53
2Iona LakeCity of Norwich27:59
3Naomi TaschimowitzShaftesbury Barnet Harriers28:08
11Laura BrentonSouthampton29:26
14Emily WicksAldershot, Farnham & District29:33
51Emma StevensAldershot, Farnham & District31:38
61Rebecca LordStubbington Green Runners31:56
72Anna WestonAldershot, Farnham & District32:21
82Emma JolleyCity of Portsmouth32:32
88Georgia TuckfieldAldershot, Farnham & District32:43
95Charlotte EarlBasingstoke & Mid Hants32:53
97Emma Jane MontielCity of Portsmouth32:57
127Minna Jones-WalterSouthampton33:41
128Lucy ShortSouthampton33:41
148Kelley HaniverStubbington Green Runners34:07
152Nicola BolingerSouthampton34:15
179Nichola RoebuckStubbington Green Runners35:01
197Alexandra CoomberLiss Runners35:24
218Becky ToveyRomsey Road Runners35:57
221Katie StevensAldershot, Farnham & District36:01
237Hannah WillsonSouthampton36:20
281Sarah LawsonWinchester & District37:14
298Daisy McClementsStubbington Green Runners37:36
327Lara EvansStubbington Green Runners38:07
348Wendy FitzpatrickAldershot, Farnham & District38:41
357Tina ChantreyStubbington Green Runners38:48
360Katie Carew-RobinsonCity of Portsmouth38:49
377Lucy MayStubbington Green Runners39:12
400Cathy StewartAldershot, Farnham & District39:38
403Jacquie BarlowTotton RC39:41
449Penny ForseStubbington Green Runners40:44
503Naomi HolboroughBasingstoke & Mid Hants42:23
504Cat CoveneyBasingstoke & Mid Hants42:24
511Emma PilbeamTotton RC42:40
528Lisa DonnStubbington Green Runners43:05
572Elaine LiversageBasingstoke & Mid Hants44:24
689Marilyn CrockerVictory55:12

703 athletes finished

Teams

1Thames Hare & Hounds RC86(17 21 23 25)
2Highgate Harriers95(10 15 18 52)
3Wycombe Phoenix Harriers101(1 27 32 41)
7Aldershot, Farnham & District225(14 51 72 88)
15Southampton418(11 127 128 152)
28Stubbington Green Runners686(61 148 179 298)
56Basingstoke & Mid Hants1674(95 503 504 572)

71 teams completed

Under 20 Women (6000 metres)

1Amelia QuirkBracknell23:15
2Grace BrockCornwall AC23:26
3Sabrina SinhaCambridge Harriers24:00
12Maddie DeadmanBasingstoke & Mid Hants25:15
13Rebecca BullockBasingstoke & Mid Hants25:27
15Katriona BrownAldershot, Farnham & District25:31
21Lizzie SquibbsAldershot, Farnham & District26:01
30Megan NewtonAldershot, Farnham & District27:25
31Niamh Reid-SmithAldershot, Farnham & District27:38
35Catherine SimisterCity of Portsmouth27:45
39Maisie GriceAldershot, Farnham & District28:22
57Macy WatsonBasingstoke & Mid Hants30:44

69 athletes finished

Teams

1Aldershot, Farnham & District97(15 21 30 31)
2Herne Hill Harriers132(17 26 40 49)
3Bracknell138(1 28 51 58)

3 teams completed

Under 17 Women (5000 metres)

1Tia WilsonBedford & County18:46
2Phoebe AndersonHerne Hill Harriers19:08
3Olivia McDonaldGuildford & Godalming19:12
27Ellie FarrowCity of Portsmouth20:32
35Emmie SavoryAldershot, Farnham & District20:43
38Alice GarnerAldershot, Farnham & District20:53
58Iysha MorrisBasingstoke & Mid Hants21:45
65Isobel MannionBasingstoke & Mid Hants22:00
68Isabel RichardsonSouthampton22:03
87Penelope BattyCity of Portsmouth22:35
91Abi WhiteAldershot, Farnham & District22:39
120Milly BaconIsle of Wight23:23
132Phoebe PaliosSouthampton23:57
166Megan FrenchBasingstoke & Mid Hants26:34

176 athletes finished

Teams

1Windsor, Slough, Eton & Hounslow100(10 23 31 36)
2Shaftesbury Barnet Harriers100(4 5 42 49)
3Guildford & Godalming105(3 7 14 81)

16 teams completed

Under 15 Girls (4000 metres)

1Beatrice WoodCity of Salisbury15:52
2Emily ShawWimborne16:05
3Orla WilliamsChiltern Harriers16:30
13Isabelle HinkleySouthampton16:53
24Rachel GillettAldershot, Farnham & District17:15
52Madeline CooperSouthampton17:46
60Rosie KellyAldershot, Farnham & District17:58
63Sienna RichardsonBasingstoke & Mid Hants18:00
75Kiki WebbAldershot, Farnham & District18:13
77Natalya SmithCity of Portsmouth18:14
80Hannah WoolleyAldershot, Farnham & District18:16
83Holly WilkinsonCity of Portsmouth18:21
89Olivia EastCity of Portsmouth18:31
90Emma BoswellAldershot, Farnham & District18:31
107Isabelle BrydonCity of Portsmouth18:50
129Jessica HaywardAldershot, Farnham & District19:12
155Abby BartonAldershot, Farnham & District19:32
158Libby EvansCity of Portsmouth19:36
190Sophie NewsomCity of Portsmouth20:08
196Tia HansfordAldershot, Farnham & District20:21
207Jodie BongartzAldershot, Farnham & District20:34
208Poppy EdwardsCity of Portsmouth20:35
214Maddie BondCity of Portsmouth20:41
220Megan HopeBasingstoke & Mid Hants20:49
233Freya NorthSouthampton21:06
244Aaliyah ArkellCity of Portsmouth21:18
258Orla GallowayBasingstoke & Mid Hants21:53
261Poppy ParryAldershot, Farnham & District21:58
266Jamima BattyCity of Portsmouth22:09
271Sadie HarrisAldershot, Farnham & District22:24

291 athletes finished

Teams

1Chiltern Harriers65(3 5 10 47)
2City of Norwich122(8 23 43 48)
3Windsor, Slough, Eton & Hounslow133(4 14 18 97)
9Aldershot, Farnham & District239(24 60 75 80)
16City of Portsmouth356(77 83 89 107)

34 teams completed

Under 13 Girls (3000 metres)

1Ruby VintonIpswich Harriers12:06
2Lily SlackTonbridge12:07
3Olivia BreedTonbridge12:14
19Robyn FossaSouthampton12:57
23Lucy PhillipsSouthampton13:02
27Poppy MorrisBasingstoke & Mid Hants13:05
32Alysha MeadAldershot, Farnham & District13:09
34Annabel BaileyAldershot, Farnham & District13:09
35Lucy RobertsAldershot, Farnham & District13:10
39Christina WigleyAldershot, Farnham & District13:12
44Summer ChapmanAldershot, Farnham & District13:21
45Katie YoupSouthampton13:21
62Emma WigleyAldershot, Farnham & District13:30
79Daisy WilkinsonCity of Portsmouth13:45
101Melissa CooperSouthampton13:58
109Josephine O'NeillBasingstoke & Mid Hants14:02
112Amy CooperAldershot, Farnham & District14:03
114Macy ConnollyBasingstoke & Mid Hants14:04
129Eloisa SymondsAldershot, Farnham & District14:13
130Rebecca GascoyneAldershot, Farnham & District14:13
132Finney CoomberCity of Portsmouth14:14
159Hattie BondCity of Portsmouth14:30
206Emily LeeCity of Portsmouth15:06
207Malindi NewBasingstoke & Mid Hants15:06
208Rhyseren TaylorSouthampton15:06
222Lauren SouthCity of Portsmouth15:19
224Bella GarAldershot, Farnham & District15:23
275Isabelle PycroftCity of Portsmouth16:20
297Ruby GordonCity of Portsmouth17:13
302Poppy PenniallCity of Portsmouth17:26

316 athletes finished

Teams

1Tonbridge31(2 3 9 17)
2Guildford & Godalming124(14 15 37 58)
3Chiltern Harriers130(4 13 47 66)
5Aldershot, Farnham & District140(32 34 35 39)
9Southampton188(19 23 45 101)
18Basingstoke & Mid Hants457(27 109 114 207)
24City of Portsmouth576(79 132 159 206)

39 teams completed