Saucony English National Cross-Country Championships
23 February 2019 at Harewood House, Leeds
Men and Boys
including all athletes from Hampshire-affiliated clubs (not necessarily Hampshire qualified)

Senior Men (12K)

1Mahamed MahamedSouthampton36:34
2Emile CairessLeeds City36:35
3Carl AveryMorpeth Harriers37:04
16Luke PriorAldershot, Farnham & District37:48
50George KingWinchester & District38:57
52Sam EglenAldershot, Farnham & District38:58
63George GathercoleAldershot, Farnham & District39:15
76Philip SewellAldershot, Farnham & District39:35
111Paul RodgersAldershot, Farnham & District40:13
118Max CostleySouthampton40:18
150Rian McCawleyAldershot, Farnham & District40:46
152Callum CharlestonAldershot, Farnham & District40:50
163Shaun SmithAldershot, Farnham & District41:02
240Nathan GibsonAldershot, Farnham & District41:59
262Tobias SmithAldershot, Farnham & District42:14
279Dan CunningtonWinchester & District42:30
297Alex PointonAldershot, Farnham & District42:44
322James QuinlanAldershot, Farnham & District42:56
328Richard LovejoyAldershot, Farnham & District43:00
338Daniel BakerSouthampton43:03
348Oliver SmithSouthampton43:10
413Guy BraynWinchester & District43:51
449James MooreWinchester & District44:18
450Peter SansomeWinchester & District44:20
456George BelfieldWinchester & District44:22
466Daniel AyersAldershot, Farnham & District44:28
480Sam AppletonWinchester & District44:39
481Lewis BannerCity of Portsmouth44:39
526Kevin WillsherLordshill Road Runners45:11
581Wayne BevanWinchester & District45:47
667Thomas BowermanAldershot, Farnham & District46:30
678Steven UnderwoodSouthampton46:36
695Andrew ProctorLordshill Road Runners46:46
742Adam O'HaraCity of Portsmouth47:10
778Ashley QuinlanAldershot, Farnham & District47:28
873Neil CatchloveLordshill Road Runners48:25
956Robert WakefieldAldershot, Farnham & District49:09
964Alan GrahamLordshill Road Runners49:13
1040Paul JohnsonSouthampton49:55
1096Robert Daniel AgarLordshill Road Runners50:30
1114David VosserWinchester & District50:41
1152James FanningLordshill Road Runners51:05
1234Mathew PidgeonLordshill Road Runners51:54
1349Robert CarterWinchester & District53:10
1361Aaron RogersLordshill Road Runners53:19
1388Michael HickeyBasingstoke & Mid Hants53:38
1480Chris CookLordshill Road Runners54:42
1559Graham RaffertyLordshill Road Runners55:55
1574Benjamin M TavendaleLordshill Road Runners56:09
1583Dean PowellLordshill Road Runners56:19
1893Michael StandageNew Forest Runners4:39

(2008 runners finished)

Teams (6 to score)

1Leeds City110(2 10 12 25 26 35)
2Tonbridge191(13 17 19 44 47 51)
3Bristol & West313(18 32 37 41 84 101)
6Aldershot, Farnham & District468(16 52 63 76 111 150)
27Winchester & District2097(50 279 413 449 450 456)
36Southampton2523(1 118 338 348 678 1040)
80Lordshill Road Runners5306(526 695 873 964 1096 1152)

(146 teams completed)

Teams (9 to score)

1Leeds City412(2 10 12 25 26 35 42 115 145)
2Tonbridge443(13 17 19 44 47 51 61 69 122)
3Bristol & West833(18 32 37 41 84 101 136 180 204)
5Aldershot, Farnham & District1023(16 52 63 76 111 150 152 163 240)
20Winchester & District4272(50 279 413 449 450 456 480 581 1114)
50Lordshill Road Runners9381(526 695 873 964 1096 1152 1234 1361 1480)

(74 teams completed)

Under 20 Men (10K)

1Rory LeonardMorpeth Harriers28:27
2Nathan DunnPreston Harriers28:38
3Jeremy DempseyShaftesbury Barnet Harriers28:42
8Zakariya MahamedSouthampton29:12
11Lachlan WellingtonCity of Portsmouth29:28
23Sam CostleySouthampton29:57
25James HeneghanSouthampton30:04
27Jacob O'HaraCity of Portsmouth30:07
36Sam MetcalfIsle of Wight30:29
58Marcus ShantryAldershot, Farnham & District31:15
73Matthew MerrickAldershot, Farnham & District31:46
93Jack BoswellAldershot, Farnham & District32:25
115Samuel TyasSouthampton32:55
119Ben BishopAldershot, Farnham & District33:03
125Robbie CouplandAldershot, Farnham & District33:17
156William BrockmanAldershot, Farnham & District35:03

(201 runners finished)

Teams

1Tonbridge103(7 20 24 52)
2Cambridge & Coleridge126(10 12 34 70)
3Reading159(30 37 38 54)
5Southampton171(8 23 25 115)
9Aldershot, Farnham & District343(58 73 93 119)

(9 teams completed)

Under 17 Men (6K)

1Samuel CharltonWallsend Harriers18:48
2Will BarnicoatAldershot, Farnham & District18:57
3Henry McLuckieShaftesbury Barnet Harriers (non-scorer)19:02
32Edward WrightSouthampton19:59
44Joe BlacknellAldershot, Farnham & District20:20
48Dylan SpencerAldershot, Farnham & District20:28
51Callum CrookCity of Portsmouth20:33
67Xavier BoothAldershot, Farnham & District20:48
72Theo DoranAldershot, Farnham & District21:04
101Jack JohnsonAldershot, Farnham & District21:38
118Ethan KendallAldershot, Farnham & District21:51
130Nathan HolmesAldershot, Farnham & District22:08

(272 runners finished)

Teams

1Invicta East Kent119(6 7 18 88)
2Charnwood132(9 28 41 54)
3Tonbridge138(10 25 39 64)
4Aldershot, Farnham & District161(2 44 48 67)

(18 teams completed)

Under 15 Boys (4K)

1Alexander ThompsonWharfedale Harriers13:27
2Louis SmallAshford13:34
3Matthew TaylorTonbridge13:35
9Woody JeromeAldershot, Farnham & District14:03
12Charlie WagstaffAldershot, Farnham & District14:11
15Ethan ScottAldershot, Farnham & District14:14
20Max DuckworthAldershot, Farnham & District14:16
45Harry HydeAldershot, Farnham & District14:31
46Alfie SpearAldershot, Farnham & District14:32
47Douglas ScallyWinchester & District14:32
49Samuel RobertsWinchester & District14:36
57Liam StoneAldershot, Farnham & District14:41
70Alastair RushforthAldershot, Farnham & District14:49
76Barney JackmanAldershot, Farnham & District14:53
113Rudi MorrellAldershot, Farnham & District15:11
125Riley SpeakeAldershot, Farnham & District15:15
139William CampbellCity of Portsmouth15:21
192James MedleyWinchester & District15:49
206Harry HarveyWinchester & District15:57
207Samual ColbourneCity of Portsmouth15:58
208Finlay KirkAldershot, Farnham & District15:58
247Connor DuttonWinchester & District16:30
255Ted BarnicoatAldershot, Farnham & District16:33
268Ben SchofieldWinchester & District16:39
343Aidan LeaveyBasingstoke & Mid Hants20:36

(346 runners finished)

Teams

1Aldershot, Farnham & District56(9 12 15 20)
2Tonbridge141(3 17 41 80)
3South London Harriers187(29 35 52 71)
11Winchester & District494(47 49 192 206)

(35 teams completed)

Under 13 Boys (3K)

1Benjamin PeckThetford9:51
2William RabjohnsPoole9:54
3Alex AdamsStratford-upon-Avon10:06
11Daniel ShattockAldershot, Farnham & District10:23
13James LewisWinchester & District10:26
35George LambertSouthampton10:50
53Ben ChesterfieldWinchester & District11:00
54Henry RattrayAldershot, Farnham & District11:01
55Alex BishopAldershot, Farnham & District11:02
79Michael Shingleton SmithWinchester & District11:13
101Stanley ParkinsonWinchester & District11:23
102Nicholas ThomasBasingstoke & Mid Hants11:24
112Eddy PurserCity of Portsmouth11:30
147Jon PepinSouthampton11:41
157Mackenzie Van LaunCity of Portsmouth11:45
169William HasanWinchester & District11:48
189Reuben HobbsWinchester & District11:55
221Toby SpencerAldershot, Farnham & District12:07
324Jack BreedsBasingstoke & Mid Hants13:03

(408 runners finished)

Teams

1South London Harriers102(6 19 28 49)
2Bracknell155(12 21 46 76)
3Cambridge & Coleridge157(16 27 34 80)
8Winchester & District246(13 53 79 101)
11Aldershot, Farnham & District341(11 54 55 221)

(43 teams completed)