Saucony English National Cross-Country Championships
23 February 2019 at Harewood House, Leeds
Women and Girls
including all athletes from Hampshire-affiliated clubs (not necessarily Hampshire qualified)

Senior Women (8K)

1Emily Hosker ThornhillAldershot, Farnham & District28:17
2Philippa WoolvenWycombe Phoenix Harriers28:28
3Jessica JuddBlackburn Harriers28:52
5Louise SmallAldershot, Farnham & District28:58
16Lauren HallAldershot, Farnham & District30:09
28Laura GentAldershot, Farnham & District30:38
60Helen HallFleet & Crookham31:58
81Anna SharpSouthampton32:41
84Sarah KingstonSouthampton32:44
124Tamsin SimmondsWinchester & District33:36
139Georgia TuckfieldAldershot, Farnham & District34:03
158Emma StevensAldershot, Farnham & District34:29
166Charlotte EarlBasingstoke & Mid Hants34:42
167Anna WestonAldershot, Farnham & District34:44
181Nicci BlandfordSouthampton34:58
185Kelley HaniverStubbington Green Runners35:02
219Miriam Jones-WaltersSouthampton35:34
223Kirsty WoodLordshill Road Runners35:36
246Bethan HubbardAldershot, Farnham & District36:01
260Sarah WinstoneSouthampton36:13
302Alexandra CoomberLiss Runners37:02
327Ruth JonesAldershot, Farnham & District37:23
339Katie StevensAldershot, Farnham & District37:39
371Samantha ParkinsonWinchester & District38:08
405Hannah WillsonSouthampton38:38
478Charlotte KeelerLordshill Road Runners39:54
542Lucy FraserLordshill Road Runners41:03
585Emma CarterWinchester & District41:34
594Penny ForseStubbington Green Runners41:46
598Claire CannonLordshill Road Runners41:53
643Diane MattinglyLordshill Road Runners42:50

(1034 runners finished)

Teams

1Leeds City47(6 10 14 17)
2Aldershot, Farnham & District50(1 5 16 28)
3City of Norwich171(18 19 41 93)
16Southampton565(81 84 181 219)
67Lordshill Road Runners1841(223 478 542 598)

(114 teams completed)

Under 20 Women (6K)

1Amelia QuirkBracknell20:40
2Jessica MitchellHavering20:56
3Grace BrockCornwall20:59
9Nancy ScottAldershot, Farnham & District21:36
14Rebecca BullockBasingstoke & Mid Hants22:16
20Maddie DeadmanBasingstoke & Mid Hants22:37
32Elizabeth SquibbsAldershot, Farnham & District23:29
56Niamh Reid-SmithAldershot, Farnham & District24:26
81Polden HannahSouthampton25:25
89Macy WatsonBasingstoke & Mid Hants26:08
97Evie HigtonAldershot, Farnham & District26:40

(129 runners finished)

Teams

1Herne Hill Harriers95(23 31 41)
2Aldershot, Farnham & District97(9 32 56)
3Basingstoke & Mid Hants123(14 20 89)

(15 teams completed)

Under 17 Women (5K)

1Olivia Grace MasonBorder Harriers17:55
2India PentlandDarlington Harriers17:57
3Charlotte AlexanderHerne Hill Harriers18:14
55Saffron MooreCity of Portsmouth20:11
71Alice GarnerAldershot, Farnham & District20:31
77Emmie SavoryAldershot, Farnham & District20:36
156Penelope BattyCity of Portsmouth22:31
184Milly BaconIsle of Wight23:39
208Phoebe CarlileCity of Portsmouth26:06

(220 runners finished)

Teams

1Herne Hill Harriers98(3 7 22 66)
2Windsor, Slough, Eton & Hounslow181(18 35 40 88)
3Shaftesbury Barnet Harriers192(14 26 43 109)

(15 teams completed)

Under 15 Girls (4K)

1Holly WeedallVale Royal15:03
2Kiya DeeHighworth RC15:11
3Indienne KingWreake & Soar Valley15:17
11Isabelle HinkleySouthampton15:40
14Rose ChesterfieldWinchester & District15:48
24Amelia MooreWinchester & District16:03
27Pippa RoesslerAldershot, Farnham & District16:04
46Niamh McLoughlinAldershot, Farnham & District16:19
53Rachel GillettAldershot, Farnham & District16:26
83Hannah FosterWinchester & District16:49
101Holly WilkinsonCity of Portsmouth17:04
111Charlotte BorgarsAldershot, Farnham & District17:12
118Sienna RichardsonBasingstoke & Mid Hants17:17
122Madeline Grace CooperSouthampton17:22
123Millie BurgessWinchester & District17:22
132Rosie KellyAldershot, Farnham & District17:28
163Natalya SmithCity of Portsmouth17:51
172Emma BoswellAldershot, Farnham & District17:58
185Abby BartonAldershot, Farnham & District18:09
237Libby EvansCity of Portsmouth18:43
246Poppy EdwardsCity of Portsmouth18:52
295Megan HopeBasingstoke & Mid Hants19:42
308Katy BowlerAldershot, Farnham & District19:58
314Jemima BattyCity of Portsmouth20:09
330Aaliyah ArkellCity of Portsmouth20:50
346Sadie HarrisAldershot, Farnham & District21:41

(362 runners finished)

Teams

1Blackheath & Bromley Harriers162(19 21 57 65)
2City of Norwich171(23 30 48 70)
3Windsor, Slough, Eton & Hounslow188(18 35 60 75)
7Aldershot, Farnham & District237(27 46 53 111)
8Winchester & District244(14 24 83 123)
26City of Portsmouth747(101 163 237 246)

(39 teams completed)

Under 13 Girls (3K)

1Scarlet LivingstoneExeter Harriers10:52
2Zoe GilbodyWolverhampton & Bilston10:58
3Abigail ReidWoodford Green with Essex Ladies10:58
48Alysha MeadAldershot, Farnham & District11:52
54Poppy MorrisBasingstoke & Mid Hants11:55
66Isabelle LawBasingstoke & Mid Hants12:00
74Macy ConnollyBasingstoke & Mid Hants12:04
79Lucy RobertsAldershot, Farnham & District12:06
106Annabel BaileyAldershot, Farnham & District12:17
123Daisy WilkinsonCity of Portsmouth12:23
124Finney CoomberCity of Portsmouth12:23
151Eloisa SymondsAldershot, Farnham & District12:32
177Melissa CooperSouthampton12:47
188Lucy JohnsonAldershot, Farnham & District12:52
206Rebecca GascoyneAldershot, Farnham & District12:59
293Bella GarAldershot, Farnham & District13:35
309Emily LeeCity of Portsmouth13:42
370Ruby GordonCity of Portsmouth14:27

(418 runners finished)

Teams

1Tonbridge90(9 10 21 50)
2Chiltern Harriers173(5 6 68 94)
3Middlesbrough189(26 42 51 70)
11Aldershot, Farnham & District384(48 79 106 151)
32City of Portsmouth926(123 124 309 370)

(41 teams completed)