Hampshire Athletics Track & Field Championships 2019
11/12 May at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 20 Men

100m (Sun)

FINAL (Wind: -3.1m/sec)

1 Carter Clothier   City of Portsmouth 11.69    
2 Robert Thomas   Jersey Spartan 11.80    
3 Joshua Wise   Southampton 11.83    
4 Travis Carpenter   Andover 12.09    
5 Sam Piper   Andover 12.33    
6 Joshua Haine   City of Portsmouth 12.34    
7 Jerrie Leong   Winchester & District 12.87    

200m (Sat)

FINAL (Wind: -0.2m/sec)

1 Daniel Thomas   Winchester & District 23.10    
2 Robert Pattison   Woking 23.15    
3 Deema Bowgen   Basingstoke & Mid Hants 23.29    
4 Travis Carpenter   Andover 23.61    
5 William England   Andover 23.62    
6 Sam Piper   Andover 24.77    
- Kanya Mtshweni   Winchester & District DQ 163.3a    

400m (Sun)

FINAL

1 Luke Margham   Isle of Wight 50.88    
2 Will Brown   Jersey Spartan 51.63    
3 Robert Pattison   Woking 52.37    
4 Ben Holdsworth   Isle of Wight 53.47    
5 James Haggerty   Isle of Wight 55.14    

800m (Sat)

FINAL

1 Daniel Howells   Aldershot, Farnham & District 1:57.21    
2 Samuel Charig   City of Portsmouth 1:58.45    
3 Harry Richardson   Basingstoke & Mid Hants 1:59.44    
4 Will Brown   Jersey Spartan 2:00.33    
5 Isaac Powers   Guernsey 2:02.17    
6 James Haggerty   Isle of Wight 2:02.22    
7 Adam Kimber   City of Portsmouth 2:03.88    

1500m (Sun)

FINAL

1 Samuel Charig   City of Portsmouth 3:58.13    
2 Jacob O'Hara   City of Portsmouth 4:08.95    
3 Benjamin Wills   Bracknell 4:11.22    
4 Isaac Powers   Guernsey 4:17.01    
- Theo Doran   Aldershot, Farnham & District DNF    
- Will Brown   Jersey Spartan DNS    

3000m (Sat)

FINAL

1 Elliot Pocock   Aldershot, Farnham & District 9:03.48    
2 Adam Dart   Bracknell 10:02.19    

2000m Steeplechase (Sun)

No competition

110m Hurdles (Sun)

FINAL (Wind: +2.0m/sec)

1 Kanya Mtshweni   Winchester & District 14.72    
2 Daniel Thomas   Winchester & District 15.00    

400m Hurdles (Sat)

FINAL

1 Charlie Brown   Winchester & District 59.51    
2 Ben Holdsworth   Isle of Wight 61.74    

3000m Walk (May Day)

No competition

High Jump (Sun)

1 Christopher Horlock   Aldershot, Farnham & District 1.75    

Pole Vault (Sat)

No competition

Long Jump (Sat)

1 George Rosam   City of Portsmouth 6.41    
2 Robert Thomas   Jersey Spartan 6.24    
3 Harry Pizzey   Winchester & District 5.92    
4 Samuel Cooper   New Forest Junior 5.68    
5 Sam Piper   Andover 5.20    

Triple Jump (Sun)

1 George Rosam   City of Portsmouth 12.65    
2 Sam Piper   Andover 12.00    
3 Harry Pizzey   Winchester & District 11.68    

Shot (Sun)

1 Andrew Knight   Southampton 16.15    
2 Joshua Wise   Southampton 15.84    
3 George Burke   Jersey Spartan 11.49    

Discus (Sat)

1 Thomas Brierley   Guernsey 35.70    
2 George Burke   Jersey Spartan 29.92    

Hammer (Sun)

1 George Burke   Jersey Spartan 43.07    
2 Jack Hempstead   Basingstoke & Mid Hants 32.85    

Javelin (Sat)

1 Tom Hewson   Andover 61.74    
2 Joshua Wise   Southampton 53.53    
3 Cameron Zack   Aldershot, Farnham & District 50.34    
4 Kameron Duxbury   City of Portsmouth 49.07    
5 Matthew Forster   New Forest Junior 44.49    
6 Ben Holdsworth   Isle of Wight 31.79