Alton Sports logo Hampshire Cross Country League 2019/20
8 February - at Popham Airfield, Basingstoke (Match 5)
Under 17 Men, Under 15 and Under 13 Boys

Under 17 Men

1 Reece Sharman-Newell Basingstoke & Mid Hants 17:34
2 Woody Jerome Aldershot, Farnham & District 17:43
3 Max Duckworth Aldershot, Farnham & District 18:04
4 Alastair Rushforth Aldershot, Farnham & District 18:19
5 Campbell Laird Isle of Wight 18:27
6 Oli Morgan Basingstoke & Mid Hants 18:44
7 Harry Hyde Aldershot, Farnham & District 18:52
8 Alexander Lakeland Basingstoke & Mid Hants 18:54
9 Joshua Kemp Basingstoke & Mid Hants 19:00
10 Laurie Baker Reading AC 19:37
11 Richard Sutton Basingstoke & Mid Hants 19:45
12 Alfie Moth Havant 20:11
13 Samuel Smithwick Chapel Tristars 20:13
14 James Pay Andover 20:27
15 Brandon Chaplin City of Portsmouth 20:34
16 Dylan Holdsworth Isle of Wight 20:52
17 Lewis Livingston Andover 21:03
18 Stefan O'Loughnane Basingstoke & Mid Hants 21:37
19 Isaac Mileham Reading AC 23:23
20 Oliver Trueman Totton RC 23:52

Under 17 Men - Team Aggregate

    12/10/19 09/11/19 30/11/19 11/01/20 08/02/20 Best 4 of 5
1 Aldershot, Farnham & District 9 1 11 1 11 1 13 1 9 1 40 4
2 Basingstoke & Mid Hants 22 2 24 2 24 2 19 2 15 2 80 8
3 Wimborne 68 6 65 5 56 4 47 3     236 18
4 Reading AC 67 5 80 6 52 3 51 4     250 18
- Isle of Wight 53 4 51 3 61 5            
- Chapel Tristars 93 7     95 6            
- Bournemouth 42 3                    
- Winchester & District     59 4                
- Andover                        
- Camberley & District                        
- City of Portsmouth                        
- City of Salisbury                        
- Fleet & Crookham                        
- Havant                        
- New Forest Junior                        
- Poole AC                        
- Poole Runners                        
- Ryde Harriers                        
- Southampton                        
- Stubbington Green Runners                        
- Isle of Wight Triathlon Club                        

Under 17 Men - Individual Aggregate (Leading Positions)

      Matches  
      1 2 3 4 5 Best 4 of 5
1 Reece Sharman-Newell Basingstoke & Mid Hants 5 4 2 2 1 9
2 Woody Jerome Aldershot, Farnham & District 6 - 1 3 2 12
3 Campbell Laird Isle of Wight 4 5 3 1 5 13
4 Max Duckworth Aldershot, Farnham & District - 8 8 4 3 23
5 Alastair Rushforth Aldershot, Farnham & District 9 10 6 6 4 25
6 Harry Hyde Aldershot, Farnham & District 2 7 11 - 7 27
7 Alexander Lakeland Basingstoke & Mid Hants 12 9 10 10 8 37
8 Oli Morgan Basingstoke & Mid Hants 10 11 14 12 6 39
9 Joshua Kemp Basingstoke & Mid Hants 7 - 12 13 9 41
10 Matthew Raynor Reading AC 13 28 7 5 - 53

Under 17 Men's Individual Aggregate positions in full

Under 15 Boys

1 Ben Brown Southampton 13:13
2 Daniel Shattock Aldershot, Farnham & District 13:41
3 Nathan Lane Basingstoke & Mid Hants 13:53
4 Harry Wilson Winchester & District 13:58
5 Oliver Snoxall Reading AC 14:03
6 James Hayward Aldershot, Farnham & District 14:05
7 Ben Chesterfield Winchester & District 14:13
8 Sam Evans Winchester & District 14:15
9 Lars Feyerabend-Powell Southampton 14:23
10 Samuel Kemp Basingstoke & Mid Hants 14:24
11 Samuel Colbourne City of Portsmouth 14:35
12 Harry Harvey Winchester & District 14:37
13 Alex Smart City of Portsmouth 14:38
14 Finley Butt Andover 14:39
15 Ben White Basingstoke & Mid Hants 14:40
16 Jonathan Bennett City of Portsmouth 14:41
17 Josh Horner Southampton 14:41
18 Michael Shingleton-Smith Winchester & District 14:43
19 Leon Ruffle Basingstoke & Mid Hants 14:46
20 Finn Pardy Poole AC 14:58
21 Alistair Higgins Southampton 14:59
22 Ben Yates Winchester & District 15:01
23 Hayden Ashworth Camberley & District 15:07
24 Tom Yates Basingstoke & Mid Hants 15:08
25 Thomas Briggs Winchester & District 15:11
26 Connor Dutton Winchester & District 15:12
27 Josh Tomkins Aldershot, Farnham & District 15:16
28 Jack Hedderly Basingstoke & Mid Hants 15:19
29 Jay Dunn Wimborne 15:22
30 Leo Smith Winchester & District 15:24
31 Noah Patey Isle of Wight 15:25
32 Ben Schofield Winchester & District 15:26
33 Ollie Mellor Camberley & District 15:33
34 Joshua Fazakerley Wimborne 15:35
35 Joseph O'Brien Havant 15:39
36 Alex Nicholson Winchester & District 15:40
37 Oscar Holloway Winchester & District 15:45
38 Adam Methven Reading AC 15:47
39 Ben Richards Fleet & Crookham 15:50
40 Cody Mitch New Forest Junior 15:53
41 Jacob Patey Isle of Wight 15:55
42 Adam Tivey Reading AC 16:01
43 Benjamin Gibbard City of Portsmouth 16:17
44 Jacob Milchard Chapel Tristars 16:25
45 Sam Foord City of Portsmouth 16:27
46 Alfie Packett Aldershot, Farnham & District 16:43
47 Ethan Harvey Southampton 16:50
48 Gethin Hepworth Isle of Wight Triathlon Club 17:09
49 Oscar Watson Winchester & District 17:40
50 Edward Johnson Isle of Wight Triathlon Club 18:08
51 Benjamin Van Der Helstraete Isle of Wight Triathlon Club 18:30
52 Jackson Hill Isle of Wight 18:46
53 Miles Adams Aldershot, Farnham & District 19:01

Under 15 Boys - Team Aggregate

    12/10/19 09/11/19 30/11/19 11/01/20 08/02/20 Best 4 of 5
1 Aldershot, Farnham & District 18 1 76 5 15 1 15 1 35 4 83 7
2 Southampton 21 2 17 1 47 5 50 5 27 2 112 10
3 Winchester & District 44 4 29 2 46 4 39 3 19 1 131 10
4 Basingstoke & Mid Hants 31 3 34 3 49 6 52 6 28 3 142 15
5 City of Portsmouth 65 5 35 4 44 3     40 5 184 17
6 Reading AC 109 8     23 2 21 2 85 6 238 18
7 Wimborne 120 9 121 7 146 9 91 7     478 32
- Poole AC 66 6 80 6 104 8            
- Isle of Wight Triathlon Club     163 10 177 10     149 8    
- City of Salisbury 77 7                    
- Camberley & District         99 7 48 4        
- Chapel Tristars     121 8                
- Isle of Wight     125 9         124 7    
- Andover                        
- Bournemouth                        
- Fleet & Crookham                        
- Havant                        
- New Forest Junior                        
- New Forest Runners                        
- Poole Runners                        

Under 15 Boys - Individual Aggregate (Leading Positions)

      Matches  
      1 2 3 4 5 Best 4 of 5
1 Ben Brown Southampton 1 1 3 2 1 5
2 Daniel Shattock Aldershot, Farnham & District 3 - 2 1 2 8
3 Rudi Morrell Aldershot, Farnham & District 5 2 1 3 - 11
4 Harry Wilson Winchester & District 8 5 8 - 4 25
5 Oliver Snoxall Reading AC - 9 10 10 5 34
6 Ben Chesterfield Winchester & District 11 8 13 9 7 35
7 Ben White Basingstoke & Mid Hants 2 10 9 - 15 36
8 James Hayward Aldershot, Farnham & District 10 14 12 11 6 39
9 George Lambert Southampton 7 4 21 8 - 40
10 Samuel Kemp Basingstoke & Mid Hants 17 18 28 13 10 58

Under 15 Boys' Individual Aggregate positions in full

Under 13 Boys

1 Jon Pepin Southampton 10:51
2 Archie Pearson Isle of Wight 10:57
3 Jack Moores Winchester & District 11:11
4 Nicholas Thomas Basingstoke & Mid Hants 11:20
5 Will Hasan Winchester & District 11:27
6 Charlie Coles City of Salisbury 11:28
7 Will Atkins Winchester & District 11:30
8 Thomas Hicks Southampton 11:32
9 Niclas Olley Southampton 11:32
10 Ruben Price Winchester & District 11:33
11 Ieuan Thomas Winchester & District 11:33
12 Charlie Coveney Basingstoke & Mid Hants 11:41
13 Leo Riggs Poole AC 11:46
14 Toby Hawkins New Forest Runners 11:48
15 Freddie Eason Basingstoke & Mid Hants 12:00
16 Jacob Pearce Aldershot, Farnham & District 12:02
17 Samuel Wilkinson Winchester & District 12:03
18 Haydn Moore Winchester & District 12:05
19 Seth Noott Winchester & District 12:06
20 Mackenzie Van Laun City of Portsmouth 12:16
21 Reuben Hobbs Winchester & District 12:20
22 Stanley Phillis Southampton 12:21
23 Henry Cornish Poole AC 12:26
24 Aiden Furby Winchester & District 12:27
25 Finn McMahon Isle of Wight 12:31
26 Ned Gates Fleet & Crookham 12:32
27 Loki Chaffey Basingstoke & Mid Hants 12:34
28 Nathanael Rushforth Camberley & District 12:36
29 Jacob Sheikh Reading AC 12:37
30 William Edwards Basingstoke & Mid Hants 12:40
31 Oliver Priston Havant 12:43
32 Joshua McMahon Fleet & Crookham 12:44
33 Benjamin Everingham Camberley & District 12:45
34 Colm McLoughlin Aldershot, Farnham & District 12:47
35 Samuel Brewer Bournemouth 12:52
36 Noah Tyers Reading Rascals 12:53
37 Casper Wilson Winchester & District 12:57
38 William Blount Southampton 13:00
39 Thomas Carroll Basingstoke & Mid Hants 13:09
40 Archie Digby City of Portsmouth 13:13
41 Oliver Shears Reading Rascals 13:13
42 Thomas Megoran Winchester & District 13:16
43 Nathan Mearns Bournemouth 13:28
44 Toby Halsey City of Salisbury 13:30
45 Art Mitchell City of Salisbury 13:36
46 Joseph Holme City of Salisbury 13:39
47 Matthew Friend Winchester & District 13:44
48 Jack Doran Wimborne 13:47
49 Ethan Crowley Poole AC 13:56
50 Alex Richards Fleet & Crookham 14:09
51 Fulton Ashworth Camberley & District 14:15
52 Elliot Gurney Winchester & District 14:19
53 Jack Breeds Basingstoke & Mid Hants 14:21
54 Finley Baulch Basingstoke & Mid Hants 14:50
55 Isaac Sandell Bournemouth 15:24
56 Cameron Sewell Stubbington Green Runners 15:59

Under 13 Boys - Team Aggregate

    12/10/19 09/11/19 30/11/19 11/01/20 08/02/20 Best 4 of 5
1 Winchester & District 8 1 10 1 12 1 6 1 15 1 36 4
2 Basingstoke & Mid Hants 41 2 30 2 42 3 53 2 31 3 144 9
3 Southampton 46 4 39 3 43 4     18 2 146 13
4 Aldershot, Farnham & District 92 7 53 4 37 2 64 3     246 16
5 City of Salisbury 43 3 73 5     74 5 95 5 285 18
6 Reading AC 68 6 98 6 78 5 96 6     340 23
7 Fleet & Crookham     120 8 92 7 107 8 108 6 427 29
8 Bournemouth 98 8 137 9 116 10 101 7 133 8 448 32
9 Poole AC 135 11 174 11     121 9 85 4 515 35
- Wimborne 62 5     89 6 66 4        
- City of Portsmouth 134 10 107 7 97 9            
- Isle of Wight         95 8            
- New Forest Junior 132 9                    
- Havant     142 10                
- Camberley & District 162 12             112 7    
- Andover                        
- Chapel Tristars                        
- Isle of Wight Triathlon Club                        
- New Forest Runners                        
- Poole Runners                        
- Reading Rascals                        
- Stubbington Green Runners                        

Under 13 Boys - Individual Aggregate (Leading Positions)

      Matches  
      1 2 3 4 5 Best 4 of 5
1 James Lewis Winchester & District 1 2 1 1 - 5
2 Jon Pepin Southampton 2 1 2 - 1 6
3 Stanley Parkinson Winchester & District 3 3 4 2 - 12
4 Jack Moores Winchester & District 9 5 7 3 3 18
5 Nicholas Thomas Basingstoke & Mid Hants 7 4 5 - 4 20
6 Archie Pearson Isle of Wight 5 - 9 5 2 21
7 Will Hasan Winchester & District 8 - 10 7 5 30
8 Charlie Coles City of Salisbury 12 7 - 6 6 31
9 Will Atkins Winchester & District 15 16 13 10 7 45
10 Charlie Coveney Basingstoke & Mid Hants 10 11 16 14 12 47

Under 13 Boys' Individual Aggregate positions in full