Saucony English National Cross-Country Championships
22 February 2020 at Wollaton Park, Nottingham
Men and Boys
including all athletes from Hampshire-affiliated clubs (not necessarily Hampshire qualified)

Senior Men (12K)

1Calum JohnsonGateshead Harriers43:36
2Joe StewardEast Cheshire Harriers & Tameside43:59
3Linton TaylorLeeds City44:13
20Richard AllenAldershot, Farnham & District45:51
27Ellis CrossAldershot, Farnham & District46:04
54Gus CockleAldershot, Farnham & District46:53
75Philip SewellAldershot, Farnham & District47:25
76Luke PriorAldershot, Farnham & District47:25
94Max CostleySouthampton47:41
100Rian McCawleyAldershot, Farnham & District47:50
112Shaun SmithAldershot, Farnham & District48:09
113George GathercoleAldershot, Farnham & District48:10
124Sam CostleySouthampton48:27
173Jack BoswellAldershot, Farnham & District49:27
250Bryn SmithAldershot, Farnham & District50:56
255Calum UptonWinchester & District51:00
285Alex PointonAldershot, Farnham & District51:28
298Michael BoucherAldershot, Farnham & District51:47
357Dan RickardsAldershot, Farnham & District52:37
359Oliver SmithSouthampton52:40
363Tobias SmithAldershot, Farnham & District52:43
411Joseph FenwickWinchester & District53:31
413George BelfieldWinchester & District53:32
453Sam AppletonWinchester & District54:06
495Marcus GreenWinchester & District54:35
566Kevin WillsherLordshill Road Runners55:37
595Adam O'HaraCity of Portsmouth56:07
727Robert WakefieldAldershot, Farnham & District58:15
782Andy ParkinsonWinchester & District59:08
801Neil CatchloveLordshill Road Runners59:26
866Andrew ProctorLordshill Road Runners1:00:19
953David VosserWinchester & District1:01:40
983Robert CarterWinchester & District1:02:04
1005Alan GrahamLordshill Road Runners1:02:33
1007Mark WestLordshill Road Runners1:02:34
1015David HuntLordshill Road Runners1:02:41
1025Mathew PidgeonLordshill Road Runners1:02:50
1071Graham EvansLordshill Road Runners1:03:36
1275Andrew HislopAldershot, Farnham & District1:07:13
1283Matthew James LoveseyLordshill Road Runners1:07:23
1329Benjamin TavendaleLordshill Road Runners1:08:27
1370Dean PowellLordshill Road Runners1:09:37
1376Terry WeggBasingstoke & Mid Hants1:09:47
1398Chris CookLordshill Road Runners1:10:25
1416Paddy ButlerHardley Runners1:11:03
1685Philip MitchellLordshill Road Runners1:26:47

(1715 runners finished)

Teams (6 to score)

1Tonbridge246(11 24 32 43 59 77)
2Leeds City280(3 8 36 57 61 115)
3Bristol & West301(10 33 44 70 71 73)
6Aldershot, Farnham & District352(20 27 54 75 76 100)
39Winchester & District2809(255 411 413 453 495 782)
79Lordshill Road Runners5260(566 801 866 1005 1007 1015)

(115 teams completed)

Teams (9 to score)

1Tonbridge536(11 24 32 43 59 77 91 97 102)
2Bristol & West640(10 33 44 70 71 73 105 111 123)
3Highgate Harriers650(12 45 48 60 65 84 88 117 131)
4Aldershot, Farnham & District750(20 27 54 75 76 100 112 113 173)
43Lordshill Road Runners8639(566 801 866 1005 1007 1015 1025 1071 1283)

(59 teams completed)

Under 20 Men (10K)

1Zakariya MahamedSouthampton36:27
2Joshua LayRugby & Northampton36:42
3Samuel MoakesSutton in Ashfield Harriers36:56
32Jacob O'HaraCity of Portsmouth39:31
42Max HeydenAldershot, Farnham & District39:49
50Joe BlacknellAldershot, Farnham & District40:20
61Edward WrightSouthampton40:45
67Jack JohnsonAldershot, Farnham & District40:59
73Sam TyasSouthampton41:16
83Theo DoranAldershot, Farnham & District41:40
102Callum CrookCity of Portsmouth42:47
105Isaac McCollumAldershot, Farnham & District42:56
114Jack WerganWinchester & District43:38
118Xavier BoothAldershot, Farnham & District43:44
131Ethan KendallAldershot, Farnham & District44:35
138William BrockmanAldershot, Farnham & District44:52

(195 runners finished)

Teams

1Shaftesbury Barnet Harriers133(4 27 36 66)
2Tonbridge166(17 20 60 69)
3Aldershot, Farnham & District242(42 50 67 83)

(7 teams completed)

Under 17 Men (6K)

1Will BarnicoatWindsor, Slough, Eton & Hounslow22:42
2Flynn JenningsBideford AAC22:46
3Mohamed AliEaling, Southall & Middlesex23:23
27Woody JeromeAldershot, Farnham & District24:24
48Harry HydeAldershot, Farnham & District24:46
49Alastair RushforthAldershot, Farnham & District24:47
76Max DuckworthAldershot, Farnham & District25:23
140Ryan MartinAldershot, Farnham & District26:31
276Samuel RobertsWinchester & District32:26

(286 runners finished)

Teams

1Windsor, Slough, Eton & Hounslow86(1 21 29 35)
2Tonbridge109(5 24 30 50)
3Aldershot, Farnham & District200(27 48 49 76)

(19 teams completed)

Under 15 Boys (4K)

1Lewis SullivanSaint Edmund Pacers16:30
2Benjamin PeckThetford16:32
3Christopher PerkinsBirtley16:52
6Daniel ShattockAldershot, Farnham & District17:00
16James DarganAldershot, Farnham & District17:25
18Ben BrownSouthampton17:29
62Cameron Walker-PowellCity of Portsmouth18:15
81Harry WilsonWinchester & District18:31
121Alex SmartCity of Portsmouth19:04
136Lars Feyerabend-PowellSouthampton19:18
146Bertie Bruce-GonzalezAldershot, Farnham & District19:23
167Euan StewartAldershot, Farnham & District19:36
185Harry HarveyWinchester & District19:53
203James HaywardAldershot, Farnham & District20:03
215Rudi MorrellAldershot, Farnham & District20:14
222Ben SchofieldWinchester & District20:18
232Thomas BriggsWinchester & District20:26
233Connor DuttonWinchester & District20:28
235Jack HedderlyBasingstoke & Mid Hants20:29
253Oliver MarshallBasingstoke & Mid Hants20:45
303Alfred PackettAldershot, Farnham & District21:55
311Alex NicholsonWinchester & District22:17

(364 runners finished)

Teams

1South London Harriers62(12 13 15 22)
2Tonbridge140(26 35 37 42)
3Windsor, Slough, Eton & Hounslow141(5 11 52 73)
7Aldershot, Farnham & District335(6 16 146 167)
25Winchester & District720(81 185 222 232)

(40 teams completed)

Under 13 Boys (3K)

1Alden CollierChiltern Harriers14:21
2Gianleo StubbsShaftesbury Barnet Harriers14:22
3James LewisWinchester & District14:29
7Owen SmithAldershot, Farnham & District14:55
27Jon PepinSouthampton15:27
33Nicholas ThomasBasingstoke & Mid Hants15:33
35Stanley ParkinsonWinchester & District15:34
51Oliver StephensonWinchester & District15:53
71William HasanWinchester & District16:06
72Rafferty HerdAldershot, Farnham & District16:07
107Ieuan ThomasWinchester & District16:24
163Niclas OlleySouthampton17:04
171Thomas JacobsSouthampton17:10
178Reuben HobbsWinchester & District17:13
190William EdwardsBasingstoke & Mid Hants17:18
209William SmithAldershot, Farnham & District17:26
226Colm McLoughlinAldershot, Farnham & District17:38
271Freddie EasonBasingstoke & Mid Hants18:11
281Aiden FurbyWinchester & District18:26
284Thomas CarrollBasingstoke & Mid Hants18:31
305Jack BreedsBasingstoke & Mid Hants18:51
320Archie DigbyCity of Portsmouth19:09

(385 runners finished)

Teams

1Chiltern Harriers100(1 12 39 48)
2Winchester & District160(3 35 51 71)
3Windsor, Slough, Eton & Hounslow193(26 34 44 89)
14Aldershot, Farnham & District514(7 72 209 226)
27Basingstoke & Mid Hants778(33 190 271 284)

(44 teams completed)