Hampshire Athletics Track & Field Championships 2021
29/30 August at Mountbatten Centre, Portsmouth
Results - Under 13 Girls

100m (Sun)

Heat 1 (Wind: +0.0m/sec)

1 Shenique Xavier   New Forest Junior 13.4 Q  
2 Una Whalley   Southampton 13.9 Q  
3 Nell Simeu   Southampton 14.2 Q  
4 Denaya Guma   Basingstoke & Mid Hants 14.5 q  
5 Megan Griffin   Jersey Spartan 14.9 q  
6 Isobel Jordan   Winchester & District 15.0    
7 Jessica Stanbrook   City of Portsmouth 15.1    

Heat 2 (Wind: +0.6m/sec)

1 Gracie Osman   Southampton 13.5 Q  
2 Lily Flute   Winchester & District 14.4 Q  
3 Chloe Johnson   New Forest Junior 14.4 Q  
4 Isla Hall   Jersey Spartan 15.4    
5 Isabella Gibson   Jersey Spartan 16.0    
6 Bella Christopher   Jersey Spartan 16.0    
7 Shimmy Pine-Abata   City of Portsmouth 16.2    

FINAL (Wind: +0.4m/sec)

1 Shenique Xavier   New Forest Junior 13.3    
2 Gracie Osman   Southampton 13.4    
3 Una Whalley   Southampton 13.8    
4 Nell Simeu   Southampton 14.1    
5 Lily Flute   Winchester & District 14.3    
6 Chloe Johnson   New Forest Junior 14.3    
7 Denaya Guma   Basingstoke & Mid Hants 14.3    
8 Megan Griffin   Jersey Spartan 14.9    

200m (Mon)

Heat 1 (Wind: -1.7m/sec)

1 Lucia Bertacchini   Winchester & District 28.1 Q  
2 Una Whalley   Southampton 28.8 Q  
3 Denaya Guma   Basingstoke & Mid Hants 29.5 Q  
4 Bethan Bewick   Winchester & District 29.9 q  
5 Lily Flute   Winchester & District 30.4 q  
6 Isobel Jordan   Winchester & District 31.4    
7 Mesoma Nwabueze   City of Portsmouth 31.5    
8 Bella Christopher   Jersey Spartan 33.0    

Heat 2 (Wind: -3.9m/sec)

1 Gracie Osman   Southampton 27.9 Q  
2 Shenique Xavier   New Forest Junior 28.2 Q  
3 Nell Simeu   Southampton 29.5 Q  
4 Megan Griffin   Jersey Spartan 32.1    
5 Jessica Stanbrook   City of Portsmouth 32.3    
6 Amelia Gillings   Basingstoke & Mid Hants 33.6    
7 Shimmy Pine-Abata   City of Portsmouth 34.3    

FINAL (Wind: 0.0m/sec)

1 Lucia Bertacchini   Winchester & District 27.5    
2 Gracie Osman   Southampton 27.8    
3 Shenique Xavier   New Forest Junior 28.0    
4 Una Whalley   Southampton 28.5    
5 Nell Simeu   Southampton 29.0    
6 Denaya Guma   Basingstoke & Mid Hants 29.7    
7 Lily Flute   Winchester & District 30.2    

800m (Sun/Mon)

Heat 1

1 Daisy Allford   Basingstoke & Mid Hants 2:30.3 Q  
2 Aoife Hendley   City of Portsmouth 2:42.4 Q  
3 Holly Cunningham   City of Portsmouth 2:45.3 Q  
4 Eleanor Champion   Aldershot, Farnham & District 2:46.3 q  
5 Jess Nicholas   City of Portsmouth 2:46.9 q  
6 Pasha Cobbett   Basingstoke & Mid Hants 2:47.0    
7 Isla Sanders   City of Portsmouth 2:59.8    

Heat 2

1 Georgia Barrett   Basingstoke & Mid Hants 2:37.7 Q  
2 Chloe Johnson   New Forest Junior 2:40.7 Q  
3 Elsa Norris   New Forest Junior 2:42.5 Q  
4 Charlotte Oakley   City of Portsmouth 2:51.6    
5 Izabel Brown   Basingstoke & Mid Hants 2:52.7    
6 Isabella Gibson   Jersey Spartan 2:53.6    
7 Bella Christopher   Jersey Spartan 2:53.6    

FINAL

1 Daisy Allford   Basingstoke & Mid Hants 2:24.1    
2 Georgia Barrett   Basingstoke & Mid Hants 2:36.9    
3 Elsa Norris   New Forest Junior 2:37.6    
4 Aoife Hendley   City of Portsmouth 2:40.6    
5 Holly Cunningham   City of Portsmouth 2:41.6    
6 Eleanor Champion   Aldershot, Farnham & District 2:42.9    
7 Chloe Johnson   New Forest Junior 2:44.9    
8 Jess Nicholas   City of Portsmouth 2:46.1    

1500m (Mon)

FINAL

1 Isla Hall   Jersey Spartan 5:04.8    
2 Kate Atkinson   New Forest Runners 5:20.2    
3 Martha Cruikshanks   Aldershot, Farnham & District 5:20.7    
4 Tori Nicole Waller   Aldershot, Farnham & District 5:21.5    
5 Elise Higgins   Southampton 5:32.0    
6 Abigail Spencer   Basingstoke & Mid Hants 5:40.7    
7 Jasmine Lunn   City of Portsmouth 5:59.7    

70m Hurdles (Sun)

FINAL (Wind: +0.0m/sec)

1 Lucia Bertacchini   Winchester & District 12.2    
2 Alexis Seymour   New Forest Junior 12.5    
3 Clover Smith   New Forest Junior 13.1    
4 Denaya Guma   Basingstoke & Mid Hants 13.1    
5 Isobel Jordan   Winchester & District 15.0    

2000m Walk (5 September)

Results will appear here on 5 September

High Jump (Sun)

1 Lucia Bertacchini   Winchester & District 1.40    
2 Denaya Guma   Basingstoke & Mid Hants 1.35    
3 Isabella Gibson   Jersey Spartan 1.30    
4 Isobel Jordan   Winchester & District 1.20    
5 Lily Flute   Winchester & District 1.20    

Long Jump (Mon)

1 Gracie Osman   Southampton 4.52    
2 Lucia Bertacchini   Winchester & District 4.30    
3 Chloe Johnson   New Forest Junior 3.98    
4 Sophie Cross   Southampton 3.95    
5 Mesoma Nwabueze   City of Portsmouth 3.92    
6 Denaya Guma   Basingstoke & Mid Hants 3.89    
7 Isabella Gibson   Jersey Spartan 3.87    
8 Lily Flute   Winchester & District 3.75    
9 Jessica Stanbrook   City of Portsmouth 3.42    
10 Shimmy Pine-Abata   City of Portsmouth 3.03    

Shot (Sun)

1 Edee Abery   City of Portsmouth 9.04    
2 Bethany Mballa   Winchester & District 8.20    
3 Abigail McBriar   Winchester & District 7.86    
4 Clover Smith   New Forest Junior 7.26    
5 Izabel Brown   Basingstoke & Mid Hants 6.56    

Discus (Mon)

1 Abigail McBriar   Winchester & District 28.35    
2 Clover Smith   New Forest Junior 21.59    
3 Bethany Mballa   Winchester & District 20.20    
4 Abigail MacDonald   Andover 16.58    
5 Shimmy Pine-Abata   City of Portsmouth 16.29    

Javelin (Mon)

1 Charlotte Pabari   City of Portsmouth 37.62   CBP
2 Bethany Mballa   Winchester & District 26.32    
3 Abigail McBriar   Winchester & District 26.16    
4 Matilda Hutton   City of Portsmouth 24.02    
5 Mesoma Nwabueze   City of Portsmouth 16.45    
6 Chloe Johnson   New Forest Junior 15.94    
7 Clover Smith   New Forest Junior 14.67    
8 Abigail MacDonald   Andover 14.28