Hampshire Schools' AA Track & Field Championships 2022
11 June at Mountbatten Centre, Portsmouth
Intermediate Girls

100m

Heat 1 (Wind: +2.3m/sec)

1 Annabelle Honey   Aldershot 12.3   Q
2 Lily T-Smith   New Forest 12.3   Q
3 Fola Odofin   Portsmouth 12.5   q
4 Chloe Ramsay   South East Hants 12.6   q
5 Grace Weeks   Eastleigh & Winchester 13.2   q
6 Daisy Ruddick   Andover 14.2    

Heat 2 (Wind: +2.8m/sec)

1 Aaliah Al-Shehab   Eastleigh & Winchester 12.6   Q
2 Christell Kpohomouh   Southampton 12.7   Q
3 Amy Gwyer   New Forest 12.8   q
4 Caitie Croft   Aldershot 13.3    
5 Rosa Sprake   South East Hants 13.6    
6 Alice Eyssens   Eastleigh & Winchester 13.6    
7 Florence Walker   Southampton 14.3    

FINAL (Wind: +2.4m/sec)

1 Lily T-Smith   New Forest 12.2 8  
2 Annabelle Honey   Aldershot 12.2 7  
3 Aaliah Al-Shehab   Eastleigh & Winchester 12.4 6  
4 Fola Odofin   Portsmouth 12.6 5  
5 Chloe Ramsay   South East Hants 12.6 4  
6 Christell Kpohomouh   Southampton 12.8 3  
7 Amy Gwyer   New Forest 13.0 2  
8 Grace Weeks   Eastleigh & Winchester 13.1 1  

200m

FINAL (Wind: +3.7m/sec)

1 Emily Lucas   Aldershot 25.2 8  
2 Aaliah Al-Shehab   Eastleigh & Winchester 25.8 7  
3 Christell Kpohomouh   Southampton 25.9 6  
4 Chloe Ramsay   South East Hants 26.7 5  
5 Scarlett Shenton   Aldershot 27.4 4  
6 Lucia Hill   New Forest 29.0 3  
7 Freya Corbin   Gosport & Fareham 29.1 2  
8 Carla Rudkin   New Forest 29.5 1  

300m

FINAL

1 Ava Griggs   Portsmouth 43.9 6  
2 Ruby Sommers   Aldershot 45.5 5  
3 Emma Shedden   Eastleigh & Winchester 46.2 4  
4 Madison Richmond   Andover 49.4 3  
5 Harper Rogers Sawyer   New Forest 49.6 2  
6 Leona Cullen   Gosport & Fareham 50.6 1  

800m

Heat 1

1 Maisey Kent   Isle of Wight 2:19.4   Q
2 Isobella Palmer-Ward   Portsmouth 2:20.2   Q
3 Charlotte Vickers   Andover 2:21.1   q
4 Zara Barker   Eastleigh & Winchester 2:30.3   q
5 Amelia Smith   Aldershot 2:35.1   q
6 Daisy Moody   Gosport & Fareham 2:37.5   q
7 Orlaith Whittaker   New Forest 2:38.9    

Heat 2

1 Jodie Tanner   Eastleigh & Winchester 2:36.2   Q
2 Tasmin Wheeler   Aldershot 2:39.2   Q
3 Freya Hampshire   Portsmouth 2:43.5    
4 Jess Brown   New Forest 2:49.7    
5 Becca Carter   Andover 2:52.0    
6 Rachel Egan   Gosport & Fareham 3:18.6    

FINAL

1 Maisey Kent   Isle of Wight 2:20.2 8  
2 Charlotte Vickers   Andover 2:21.8 7  
3 Isobella Palmer-Ward   Portsmouth 2:26.5 6  
4 Jodie Tanner   Eastleigh & Winchester 2:32.0 5  
5 Amelia Smith   Aldershot 2:38.5 4  
6 Tasmin Wheeler   Aldershot 2:40.6 3  
7 Daisy Moody   Gosport & Fareham 2:44.1 2  

1500m

1 Annie Mann   Eastleigh & Winchester 4:28.7 8  
2 Lucy Roberts   Aldershot 5:03.0 7  
3 Lauren South   South East Hants 5:09.8 6  
4 Eve Bailey   Eastleigh & Winchester 5:11.7 5  
5 Alysha Mead   Aldershot 5:17.2 4  
6 Olivia Goadsby   New Forest 5:40.0 3  
7 Evie Murphy   Andover 6:02.0 2  
8 Milly Sewell   South East Hants 6:04.0 1  
9 Alona Pugalova   Gosport & Fareham 6:21.5    
- Nadine Redemeyer   Andover DNF    

3000m

1 Rebecca Gascoyne   Aldershot 11:55.4 2  
2 Sophie Yates   Eastleigh & Winchester 12:17.7 1  

1500m Steeplechase

1 Hattie Bond   South East Hants 6:13.6 1  

80m Hurdles

FINAL (Wind: +4.3m/sec)

1 Grace Weeks   Eastleigh & Winchester 12.2 4  
2 Alice Eyssens   Eastleigh & Winchester 12.7 3  
3 Sophie Etherington   Aldershot 13.2 2  
4 Milly Lewis   Portsmouth 13.3 1  

300m Hurdles

FINAL

1 Abigail Belward   Southampton 46.7 4  
2 Carys Jefferies   Southampton 48.2 3  
3 Lisa Duke   Aldershot 51.1 2  
4 Lauren Sawers   Aldershot 54.1 1  

High Jump

1 Mia Judd   Eastleigh & Winchester 1.60 8  
2 Eva Clark   Aldershot 1.55 7  
3 Rosie Pearson   Aldershot 1.45 6  
4 Bella Rees   New Forest 1.40 5  
5 Myah Hobday   South East Hants 1.40 4  
6 Issy Harris   New Forest 1.40 3  
7 Juliette Franks   Portsmouth 1.35 2  
8 Grace Garner   South East Hants 1.25 1  

Pole Vault

1 Natalia Ivanov   Aldershot 2.65 2  
2 Brooke Hanley   Eastleigh & Winchester 2.50 1  

Long Jump

1 Amy Wall   Eastleigh & Winchester 5.51 8  
2 Mia Judd   Eastleigh & Winchester 5.15 7  
3 Carys Jefferies   Southampton 4.94 6  
4 Eva Kelly   Andover 4.93 5  
5 Frankie Moulds   New Forest 4.76 4  
6 Caitie Croft   Aldershot 4.50 3  
7 Eleanor Iredale   South East Hants 4.47 2  
8 Lizzy Moore   South East Hants 4.22 1  
9 Milly Lewis   Portsmouth 4.10    
10 Alona Pugalova   Gosport & Fareham 3.83    
11 Maddison Noakes   Andover 3.74    

Triple Jump

1 Lisa Duke   Aldershot 10.38 5  
2 Sophie Etherington   Aldershot 9.31 4  
3 Anna Rayner   Eastleigh & Winchester 8.69 3  
4 Isabelle Aston   Portsmouth 8.55 2  
5 Abbie Fenwick   New Forest 8.34 1  

Shot

1 Abigail Belward   Southampton 11.28 8  
2 Casey Callear   Eastleigh & Winchester 9.86 7  
3 Fola Odofin   Portsmouth 9.60 6  
4 Freya Corbin   Gosport & Fareham 9.60 5  
5 Ella Mears   New Forest 9.40 4  
6 Hermione Whiting   South East Hants 8.47 3  
7 Leleana Giddings   Gosport & Fareham 8.43 2  
8 Sian Landsheit   Aldershot 7.81 1  
9 Maizey Collins   Andover 6.89    
10 Chloe Cowx-Clere   Andover 6.76    

Discus

1 Erin McBriar   Eastleigh & Winchester 33.75 8  
2 Rosa Sprake   South East Hants 30.48 7  
3 Eloise McDonald   Andover 29.30 6  
4 Leleana Giddings   Gosport & Fareham 26.67 5  
5 Abigail Blake   New Forest 26.24 4  
6 Bella Fargeot-Deadman   Aldershot 19.27 3  
7 Lucia Hill   New Forest 18.89 2  
8 Hermione Whiting   South East Hants 16.76 1  
9 Lily Hindley-Quint   Gosport & Fareham 16.15    
10 Scarlett Smith   Portsmouth 15.51    
11 Emily Whitehead   Aldershot 14.70    

Javelin

1 Isabelle Law   Eastleigh & Winchester 34.35 8  
2 Izzy Harrison   Aldershot 29.77 7  
3 Abbie Blake   New Forest 29.21 6  
4 Milly Hulbert   New Forest 25.19 5  
5 Abby Lee   Gosport & Fareham 18.32 4  
6 Sophie Wheater   Eastleigh & Winchester 17.44 3  
7 Georgina Owen   Portsmouth 17.33 2  
8 Becca Carter   Andover 16.83 1  

Hammer

1 Eloise McDonald   Andover 47.47 2  
2 Erin McBriar   Eastleigh & Winchester 41.68 1  

4x100m Relay

FINAL

1     Eastleigh & Winchester 50.60 3  
2     Aldershot 51.40 2  
3     New Forest 55.90 1