Hampshire Schools' AA Track & Field Championships 2022
11 June at Mountbatten Centre, Portsmouth
Junior Girls

100m

Heat 1 (Wind: +3.1m/sec)

1 Maisie Read   Portsmouth 12.9   Q
2 Una Whalley   Eastleigh & Winchester 13.0   Q
3 Freya Twigg   Andover 13.2   q
4 Molly Christer   Aldershot 13.3   q
5 Iris Biles   South East Hants 13.75    
6 Poppy Sale   Gosport & Fareham 14.2    

Heat 2 (Wind: +0.7m/sec)

1 Imogen Brown   Southampton 13.3   Q
2 Mariella Whittle   Eastleigh & Winchester 13.4   Q
3 Nell Simeu   Southampton 13.6   q
4 Rosie Ikuesan   Andover 13.73   q
5 Elly Sheehan   Portsmouth 14.4    
6 Vohorera Hambira   Portsmouth 14.8    

FINAL (Wind: +2.8m/sec)

1 Maisie Read   Portsmouth 12.8 8  
2 Imogen Brown   Southampton 12.9 7  
3 Freya Twigg   Andover 13.2 6  
4 Una Whalley   Eastleigh & Winchester 13.2 5  
5 Mariella Whittle   Eastleigh & Winchester 13.3 4  
6 Molly Christer   Aldershot 13.3 3  
7 Nell Simeu   Southampton 13.4 2  
8 Rosie Ikuesan   Andover 14.6 1  

200m

Heat 1 (Wind: +2.6m/sec)

1 Rebecca Puxley   Aldershot 26.7   Q
2 Elsie Brindle   Eastleigh & Winchester 27.0   Q
3 Lucy Chads   South East Hants 29.0   q
4 Libby Stockwell   Andover 29.2   q
5 Damilola Akinpezu   Gosport & Fareham 29.4   q
6 Izabel Brown   Basingstoke 31.5    

Heat 2 (Wind: +2.6m/sec)

1 Jaden Nkunda   Eastleigh & Winchester 27.5   Q
2 Isabella Wardle   Eastleigh & Winchester 27.9   Q
3 Mesoma Nwabueze   Portsmouth 28.8   q
4 Bella Hall-Cooper   Andover 29.5    
5 Jamie Vincent   Aldershot 30.0    
6 Mollie Roberts   Portsmouth 30.3    

FINAL (Wind: +3.3m/sec)

1 Elsie Brindle   Eastleigh & Winchester 26.9 8  
2 Rebecca Puxley   Aldershot 26.9 7  
3 Jaden Nkunda   Eastleigh & Winchester 27.1 6  
4 Isabella Wardle   Eastleigh & Winchester 27.5 5  
5 Damilola Akinpezu   Gosport & Fareham 29.1 4  
6 Lucy Chads   South East Hants 29.2 3  
7 Mesoma Nwabueze   Portsmouth 29.5 2  
8 Libby Stockwell   Andover 29.5 1  

300m

FINAL

1 Lucia Bertacchini   Eastleigh & Winchester 41.8 5  
2 Chloe Johnson   New Forest 44.6 4  
3 Alice Ridge   Aldershot 46.0 3  
4 Bethan Mason   Aldershot 46.5 2  
5 Sophie Jackson   Eastleigh & Winchester 47.6 1  

800m

Heat 1

1 Florence East   Portsmouth 2:26.5   Q
2 Poppy Taylor   Andover 2:26.6   Q
3 Chloe Jones   Gosport & Fareham 2:26.6   q
4 Emma Smart   South East Hants 2:26.7   q
5 Cecily Wilson   Eastleigh & Winchester 2:29.1   q
6 Hannah Lowe   Aldershot 2:30.1   q
7 Freya Long   New Forest 2:52.2    

Heat 2

1 Kitty Bridon   South East Hants 2:30.8   Q
2 Katie Pugh   Eastleigh & Winchester 2:31.5   Q
3 Francesca Joslin   Southampton 2:32.8    
4 Darcey Tower   Aldershot 2:34.3    
5 Rosie Stockwell   Andover 2:37.7    
6 Daisy Robbins   Portsmouth 2:50.4    
7 Poppy Anderson   New Forest 2:52.8    
8 Francesca Taylor   Gosport & Fareham 3:15.5    

FINAL

1 Florence East   Portsmouth 2:18.9 8  
2 Poppy Taylor   Andover 2:21.4 7  
3 Chloe Jones   Gosport & Fareham 2:25.0 6  
4 Emma Smart   South East Hants 2:27.5 5  
5 Hannah Lowe   Aldershot 2:30.4 4  
6 Kitty Bridon   South East Hants 2:30.9 3  
7 Katie Pugh   Eastleigh & Winchester 2:32.1 2  
8 Cecily Wilson   Eastleigh & Winchester 2:32.7 1  

1500m

1 Lottie Quinn   Aldershot 4:45.8 8  
2 Emerson Churcher   Eastleigh & Winchester 5:00.6 7  
3 Matilda Bengtsson   New Forest 5:02.2 6  
4 Kate Atkinson   New Forest 5:06.7 5  
5 Tori Waller   Aldershot 5:07.8 4  
6 Uma Doublet   Basingstoke 5:10.6 3  
7 Elise Higgins   Southampton 5:11.0 2  
8 Penny Worthy   Gosport & Fareham 5:11.3 1  
9 Grace Baker   Eastleigh & Winchester 5:13.8    
10 Freya Taylor   Isle of Wight 5:29.1    
11 Katie Read   Gosport & Fareham 5:38.9    
12 Harriet Joslin   Southampton 5:43.6    
13 Iona Perkins   Portsmouth 5:55.5    
14 Scarlet Steele   Andover 7:35.3    

75m Hurdles

FINAL (Wind: +4.0m/sec)

1 Rebekah Smith   Eastleigh & Winchester 11.8 5  
2 Alexis Seymour   New Forest 12.6 4  
3 Amelia England   Aldershot 12.8 3  
4 Elsie Hay   Eastleigh & Winchester 13.2 2  
5 Rosie Lewis   Portsmouth 14.0 1  

High Jump

1 Rebecca Screech   Eastleigh & Winchester 1.51 8  
2 Lauren Grice   Aldershot 1.46 7  
3 Daisy Johnson   New Forest 1.41 6  
4 Lucy Clinch   Eastleigh & Winchester 1.36 5  
5 Sophie Ball   Portsmouth 1.36 4  
6= Katie Callingham   Aldershot 1.26 2.5  
6= Austpola Dopierald   Gosport & Fareham 1.26 2.5  
8 Lucy Trueman   South East Hants 1.26 1  
- Amari Spurway   South East Hants NM    

Pole Vault

1 Lexie Trott   Eastleigh & Winchester 2.55 1  

Long Jump

1 Ella Hutton   South East Hants 5.23 7  
2 Lucy Powis   Andover 4.51 6  
3 Florence Watling   New Forest 4.50 5  
4 Amelia Carter   Aldershot 4.15 4  
5 Olivia Oakley   New Forest 3.66 3  
6 Ella Jackson   Portsmouth 3.37 2  
7 Emily Platt   Eastleigh & Winchester 3.25 1  

Shot

1 Bethany Mballa   Eastleigh & Winchester 9.65 7  
2 Eve Mengham   South East Hants 8.57 6  
3 Mai Anh Nguyen   Portsmouth 8.34 5  
4 J Stanton   New Forest 8.02 4  
5 Niamh Turner   Aldershot 7.69 3  
6 Jess Horsborough   New Forest 7.43 2  
7 Evie Scott   Eastleigh & Winchester 7.35 1  

Discus

1 Abi McBriar   Eastleigh & Winchester 26.24 8  
2 Sophie Wardle   Andover 21.35 7  
3 Esmae Illman   Andover 20.21 6  
4 Lula Ress   New Forest 18.86 5  
5 Sophia Calver   Aldershot 17.24 4  
6 Jessica Henderson   Isle of Wight 17.22 3  
7 Willow Lloyd   Aldershot 16.05 2  
8 Amelia Warral   Gosport & Fareham 11.78 1  

Javelin

1 Matilda Hutton   South East Hants 31.81 6  
2 Lily Blithe   Aldershot 20.71 5  
3 Kitty Brazier   Andover 18.89 4  
4 Regan Stainton   South East Hants 17.16 3  
5 Lucy Laws   Gosport & Fareham 12.42 2  
6 Isla Organ   Eastleigh & Winchester 12.36 1  

4x100m Relay

FINAL

1     Portsmouth 56.10 3  
-     Eastleigh & Winchester 52.9 DQ    
-     Aldershot 56.5 DQ